سربازهای بریتانیایی و 'خطر' کمبود هلی کوپتر در افغانستان

Image caption منتقدین، کاهش بودجه دفاع در سال 2004 را علت کمبودهای کنونی می دانند

هیاتی از نمایندگان پارلمان بریتانیا معتقدند که عملیات نیروهای این کشور به علت کمبود هلی کوپتر در افغانستان به خطر افتاده است.

این در حالیست که گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که سربازان با کمبود هلی کوپتر مواجه نیستند.

کمیته دفاع مجلس بریتانیا در گزارش خود گفته است که فرماندهان نظامی در افغانستان باید از وسائل نقلیه زمینی استفاده کنند که نگرانی هایی بابت امنیت و حفاظت از خدمه به وجود می آورد.

اعضای کمیته دفاع می گویند به جای راه اندازی هلی کوپتر های قدیمی باید هلی کوپتر های جدید خریداری شود.

منتقدان دولت بریتانیا دلیل افزایش تعداد سربازهای کشته شده در افغانستان را کمبود هلی کوپتر می دانند.

به گفته برخی از آنها فرماندهان ارتش قادر به انجام بسیاری از عملیات مهم نیستند زیرا که کمبود هلی کوپتر مانع از انتقال آنها و تجهیزاتشان می شود.

دولت بریتانیا در حال حاضر طرح هایی مبنی بر تعمیر و احیای هلی کوپتر های 'سی کینگ' و 'پوما' دارد اما کمیته دفاع می گوید که این راه حل مناسبی نیست و خریدن هلی کوپتر های جدید گزینه بهتری است.

جیمز آربوتنات، رئیس کمیته ای متشکل از اعضای احزاب مختلف در پارلمان می گوید که وزارت دفاع باید از این فرصت استفاده کند تا اهمیت هلی کوپتر در به انجام رساندن عملیات نظامی را درک کند و برای تقویت تمام جنبه های بالقوه تلاش کند.

اما آقای براون می گوید این کاملا روشن است که تلفات ناشی از درگیری های اخیر در افغانستان به خاطر کمبود هلی کوپتر نبوده است.

اما اعضای حزب محافظه کار می گویند کاهش بودجه تهیه هلی کوپتر در سال 2004 بدون شک تلاش های نیروهای بریتانیایی را دچار ضعف کرده است.

آقای براون تعداد هلی کوپتر های بریتانیایی موجود در افغانستان را به دلایل امنیتی فاش نکرد اما ادعای حزب محافظه کار مبنی بر اینکه کاهش بودجه دفاع باعث کمبود هلی کوپتر شده است را رد کرد.

وی در این باره گفت: "ما به مقدار کافی پول خرج کرده ایم و حاضریم بیشتر از این هم خرج کنیم تا مطمئن شویم که نیروهایمان مجهزند."

فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنیتی بی بی سی می گوید احتمالا چیزی که از این دعوای سیاسی در ذهن مردم خواهد ماند آن است که ژنرال ریچارد دنت، فرمانده نیروی زمینی ارتش بریتانیا، اذعان کرد که هنگام سفر به نقاط مختلف افغانستان از یک هلی کوپتر آمریکایی استفاده کرد زیرا هلی کوپتر بریتانیایی در دسترس نبود.

مطالب مرتبط