'بیست و پنج کشته' در خشونتهای تازه در افغانستان

قندهار
Image caption قندهار از مناطق ناامن افغانستان است

در تازه ترین خشونت ها در جنوب و جنوب شرق افغانستان ۲۵ تن، از جمله ۱۱ غیر نظامی کشته شده اند.

مقامات محلی در ولایت قندهار، در جنوب افغانستان می گویند انفجار مین جاسازی شده در کنار جاده در منطقه ای موسوم به وانک در ولسوالی/فرمانداری مرزی "اسپین بولدک" دست کم ۱۱ غیر نظامی را کشته است.

ژنرال سیف الله حکیم، یکی از فرماندهان پلیس مرزی ولایت قندهار گفت پنج کودک و سه زن هم در میان کشته شدگان این حادثه هستند. به گفته آقای حکیم سه زن دیگر نیز در این انفجار زخمی شدند.

آقای حکیم گفت این حادثه حدود ساعت هفت بامداد زمانی روی داد که موتر/خودرو حامل قربانیان این انفجار در راه یک زیارت با مین جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد.

تا حالا هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حادثه را بع عهده نگرفته است، اما مقامهای امنیتی افغان آن را به شورشیان نسبت داده اند.

بر اساس یک خبر دیگر، ساکنان محلی در ولسوالى شاه ولی کوت ولایت قندهار ادعا کرده اند که در اثر بمباران نیرو هاى خارجى پنج غیر نظامی کشته و ١٢ تن دیگر زخمی شده اند.

مقامات محلی گفته اند در باره این ادعاها تحقیقات را آغاز کرده اند.

همچنین گروه طالبان در جنوب شرق افغانستان هشدار داده اند که اگر عملیات نظامی علیه آنان در ولایات غزنى و پکتیکا متوقف نشود، آنها سرباز گروگان گرفته شده آمریکایی را خواهند کشت.

روز ۱۱ سرطان/تیر یک فرمانده طالبان ادعا کرد که افراد وابسته به این گروه یک سرباز آمریکایی را در ولایت پکتیکا زمانی که از یک پایگاه نظامی خارج می شد، ربودند.

از سوی دیگر دفتر مطبوعاتی نیروهای ناتو در جنوب شرق افغانستان اعلام کرده است که در پی علمیات نیروهای این سازمان در ولایت پکتیا ۱۴ شورشی وابسته به گروه طالبان کشته شدند.

عبدالولی زدران، ولسوال وزی زدران به بی بی سی گفت که این عملیات در منطقه کوهستانی میتی از نیمه شب گذشته تا بامداد امروز ادامه داشته است. او گفت که شمار دقیق تلفات تا اکنون مشخص نشده است.

گروه طالبان تا اکنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.

از سوی دیگر نیروهای ناتو از کشته شدن یک سرباز خود در جنوب افغانستان خبر داده است.

نیروهای ناتو با انتشار خبرنامه ای در این ارتباط گفته اند که این سرباز در اثر انفجار مین کنار جاده ای کشته شده است. هویت این سرباز و محل دقیق انفجار مشخص نشده است.

مطالب مرتبط