به روز شده:  15:45 گرينويچ - شنبه 11 ژوئيه 2009 - 20 تیر 1388

زندگی نامه نامزدها: شهنواز تنی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ژنرال شهنواز تنی در سال ۱۳۲۸ خورشیدی در ولسوالی تنی ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان به دنیا آمد.

آقای تنی در حال حاضر رئیس حزب جنبش صلح است که شماری از اعضای جناح خلق "حزب دموکراتیک خلق" پیشین در آن عضویت دارند.

او آموزشهای نظامی را در کابل و ماسکو به انجام رساند، افسر ارتش افغانستان شد و به بالاترین درجه نظامی رسید.

آقای تنی در کودتای هفتم ثور/اردیبهشت ۱۳۵۷ فرمانده واحد کوماندویی ارتش بود و در این کودتا نقش فعالی داشت. پس از این کودتا او فرمانده واحدهای نظامی شمال و سپس فرمانده فرقه/لشکر هرات شد.

برخی می گویند زمانی که آقای تنی فرمانده واحدهای نظامی هرات بود حادثه ۲۴ حوت ۱۳۵۸ روی داد که در آن ۲۴ هزار نفر کشته شدند، اما خود آقای تنی می گوید این حادثه پیش از انتصاب او به این سمت واقع شده بود.

فرماندهی فرقه ۸ کابل، فرماندهی نظامی کابل، عضویت کمیته نظامی حزب دموکراتیک خلق، عضویت بیروی سیاسی این حزب و ریاست ستاد مشترک ارتش هم در کارنامه او است.

شهنواز تنی در زمان حاکمیت دکتر نجیب الله در اواخر دهه شصت خورشیدی به وزارت دفاع رسید، اما با به راه انداختن کودتای نظامی در ۱۶ حوت/اسفند ۱۳۶۸ علیه دکتر نجیب الله، رئیس جمهوری از این مقام برکنار شد و با یک هلیکوپتر نظامی به پاکستان فرار کرد- جایی که گروه های مجاهدین در آن جا مستقر بودند.

شهنواز تنی

آقای تنی ژنرال ارتش افغانستان و وزیر دفاع پیشین این کشور است

آقای تنی در این کودتا به نیروهای زمینی و هوایی دستور داد که مراکز عمده، از جمله کاخ ریاست جمهوری و کاخ دارالامان را مورد حمله قرار دهند و این نخستین باری بود که از اسلحه سنگین و بمب افگن برای کوبیدن اهدافی در داخل شهر کابل کار گرفته شد.

با این همه، اما مقاومت نیروهای وفادار به دکتر نجیب الله، رئیس جمهوری، به ویژه گارد ریاست جمهوری طرح کودتای ژنرال تنی را ناکام کرد. با این همه، آقای تنی می گوید این دکتر نجیب بود که علیه او کودتا کرد.

شهنواز تنی نخستین نامزدی است که اسناد نامزدی خود برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را به کمیسیون انتخابات ارائه کرد.

معاون اول: نثار سلیمی از هرات

معاون دوم: محمد جان پامیر از بدخشان

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.