پنج کشته در حمله طالبان به جرگه قومی در ننگرهار

نقشه ولایت ننگرهار
Image caption ننگرهار در شرق افغانستان از ولایت های نسبتاً آرام شمرده می شود

مقام های محلی در شرق افغانستان می گویند در پی حمله طالبان به یک نشست قومی در ولایت ننگرهار سه شورشی و دو غیرنظامی کشته شده اند.

ژنرال ایوب سالنگی، فرمانده پلیس ولایت ننگرهار در یک نشست خبری در شهر جلال آباد گفت طالبان روز جمعه، ۲۶ سرطان/تیر محاسن سفیدان محلی را مورد حمله قرار دادند، اما با مقاومت افراد مسلح حاضر در این نشست مواجه شدند.

به گفته او، در این درگیری سه شورشی و دو غیرنظامی کشته و سه غیرنظامی دیگر زخمی شدند. آقای سالنگی همچنین گفت در اثر این درگیری ۱۱ تن از مهاجمان دستگیر شدند.

فرمانده پلیس ننگرهار گفت در حال حاضر همه دستگیر شدگان در بازداشت پلیس هستند و هشت تن از آنان پاکستانی و سه تن دیگر طالبان محلی هستند.

پلیس ننگرهار افراد بازداشت شده را به خبرنگاران نشان داد.

آقای سالنگی گفت بازجویی از این افراد ادامه دارد.

دلائلی که در باره حمله طالبان به نشست ارائه شده متفاوت است. برخی از ریش سفیدانی که در این نشست قومی حضور داشتند، می گویند آنان در باره مهندسی که اخیراً در منطقه شینوار ناپدید شده است، گفتگو می کردند.

اما برخی دیگر گفته اند که قرار بود در این نشست تصمیم گرفته شود که دیگر به افراد طالبان اجازه داده نشود در این منطقه فعالیت کنند.

به گفته آنها طالبان به همین دلیل ریش سفیدان و افراد بانفوذ قومی را مورد حمله قرار دادند تا این تصمیم آنها به اجرا گذاشته نشود.

این نخستین باری است که افراد محلی با طالبان درگیر شده و شماری از آنها کشته و دستگیر می شوند.

پیش از این در بسیاری از حملات و بمبگذاری های کنار جاده ای و انتحاری به وسیله شورشیان به افراد غیرنظامی هم آسیب رسیده است.

بر اساس آمار رسمی، شمار زیادی از افراد غیرنظامی که در افغانستان کشته شده اند، در پی حملات شورشیان جان خود را از دست داده اند.

مطالب مرتبط