وزارت فرهنگ: چهار سایت اینترنتی بسته شود

Image caption وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید این سایت ها به شخصیت آقای کرزی آسیب می رساند

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان دستور داده است چهار سایت اینترنتی که به نام حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور ایجاد شده اند بسته شود.

محتوای صفحات این سایت ها شامل مطالب و تصویرهایی است که به نظر مقامات به شخصیت آقای کرزی آسیب می رساند.

همچنین نرم افزارهای کامپیوتری و آهنگ هایی نیز در این سایت ها وجود دارد که در دسترس خریداران آنلاین گذاشته شده است. برخی از این نرم افزارها و آهنگ ها رایگان است.

دستور مسدود شدن یک سایت دیگر اینترنتی که به نام عبدالکریم خرم، وزیر اطلاعات و فرهنگ ایجاد شده، نیز صادر شده است.

عبدالشکور داد رس، عضو کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای در وزارت اطلاعات و فرهنگ ایجاد این سایت ها را تجاوز به حقوق فردی و حریم شخصی افراد خواند.

او گفت: "وقتی که مطالب این سایت ها را دیدیم، نه تنها به آدرس آنها (آقای کرزی و آقای خرم) که حقوق حقه معنوی آنها است، تجاوز صورت گرفته بود، بلکه از این آدرسها نشراتی شده که در حقیقت به حیثیت کلی این اشخاص و افراد آسیب می رساند."

مقام های وزارت اطلاعات و فرهنگ می گویند دستور بستن این سایت ها را بر اساس شکایت ستاد انتخاباتی آقای کرزی صادر کرده اند.

اما وحید عمر، سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای کرزی شکایت این ستاد علیه این سایت ها تکذیب کرد، ولی او اقدام وزارت اطلاعات و فرهنگ برای بستن این سایت ها را برای اعاده حقوق شخصی آقای کرزی کاری درست دانست.

آقای عمر گفت: "اگر رئیس جمهوری به عنوان یک فرد عادی هم باشد، این حق را دارد که (علیه این سایت ها) شکایت کند. این موضوع به کمیسیون سمع شکایات مطبوعاتی وزارت اطلاعات و فرهنگ رفته بود، اما از جزئیات آن آگاهی دیگر نداریم."

سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای کرزی افزود: "این قدر گفته می توانم در حالی این (شکایت علیه این سایت ها) حق ما است، اما این کار از دفتر ما انجام نشده است."

مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ می گویند دستور بستن این سایت ها را به وسیله نامه رسمی به وزارت مخابرات اطلاع داده است.

ولی وزارت مخابرات افغانستان از به دست آوردن چنین دستوری اظهار بی اطلاعی کرده است.

با این همه، هنوز این سایت ها کاملاً بسته نشده اند.

مطالب مرتبط