روزنامه های کابل: ۲۸ سرطان، روابط افغانستان و پاکستان

سفر رحمان ملک، وزیر داخله/کشور پاکستان به افغانستان در صفحات روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

آقای ملک روز گذشته، ۲۷ سرطان/تیر در کابل با شماری از مقام های دولت افغانستان، از جمله حنیف اتمر، همتای افغان خود و همچنین حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به سفر وزیر داخله پاکستان به افغانستان بر اهمیت همکاری میان این دو کشور در مبارزه با تروریسم تاکید کرده است.

به نوشته انیس، آن چه که روشن است حضور هزاران "تندرو عرب، چچینی، پاکستانی و افغان" در دو سوی مرز مشترک افغانستان و پاکستان است.

نویسنده در ادامه افزوده که اگر پاکستان در شرایط موجود خواهان همکاری با دولت افغانستان و جامعه جهانی است، همانگونه که در منطقه سوات تندروان را متلاشی کرد، به مبارزه خود در دیگر مناطق قبایلی هم باید ادامه دهد.

روزنامه افغانستان سفر آقای ملک به کابل را مرحله جدیدی در مناسبات افغانستان و پاکستان دانسته و افزوده که تاکید وزیران داخله هر دو کشور بر عملی کردن تعهدات دو جانبه نشانه ای از روحیه همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم است.

به نوشته روزنامه، اما پاکستان پیش از این کوشش می کرد "توجه گروه های تندرو را به سوی افغانستان جلب کند" و با ندانم کاری های خود به این گروه ها فرصت داد تا پایگاه های خود را در مناطق قبایلی پاکستان تقویت کند و در نهایت پاکستان را نیز در امان نگذارد.

به نظر نویسنده، سخنان تازه آقای ملک مبنی بر انتقال پیام صلح مردم پاکستان به افغانستان، می تواند نشانه خوبی برای استحکام مناسبات دوکشور بر اساس منافع این کشورها باشد- چیزی که به نوشته روزنامه، افغانستان به شدت نیازمند آن است.

روزنامه آرمان ملی خبر سفر وزیر داخله پاکستان به کابل را در صدر مطالب صفحه اول خود قرار داده و به نقل از آقای ملک نوشته است: "پاکستان درگرفتاری تروریستان با افغانستان همکاری می کند".

آرمان ملی افزوده است که وزیران داخله دو کشور در حالی از همکاری در مبارزه با تروریسم سخن می گویند که شماری از افرادی که در افغانستان دست به حملات تروریستی می زنند، پاکستانی هستند و مقامهای امنیتی افغان هم دستگاه اطلاعات پاکستان را متهم به فرستادن آنان به کشور خود می دانند.

راه نجات نوشته که "از راه تقویت تروریسم باجهای فراوانی" به پاکستان می رسد و این کشور با تحت فشار قرار دادن جامعه جهانی، به ویژه آمریکا میلیاردها دلار به دست آورده است. به نظر نویسنده راه نجات، آمریکا پول های هنگفتی را برای مبارزه با تروریسم در اختیار پاکستان گذاشته، اما این پول ها، به نوشته روزنامه، برای "تقویت تروریسم" به کار گرفته شده است.

نویسنده مطلب به این باور است که همکاری منطقه ای در گرو صداقت هر دو طرف افغانستان و پاکستان، به ویژه پاکستان است، و تا زمانی که پاکستانی ها منافع خود را در تقویت تروریسم ببینند، نمی توان امید چندانی به ریشه کن کردن تروریسم داشت.

روزنامه نخست نوشته است که رحمان ملک در حالی از تعهد کشورش در مبارزه با تروریسم سخن می گوید که در این سوی مرز، یعنی افغانستان، کمتر کسی به صداقت پاکستان در این مبارزه باور دارد.

روزنامه فردا در سرمقاله خود با عنوان "شوراهای ولایتی را فراموش نکنید" نوشته که انتخابات این شوراها تحت الشعاع انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته است.

به نظر روزنامه، اگر مردم به نامزدهای انتخابات شوراهای ولایتی با بی توجهی رای بدهند، نقش این شوراها بیشتر کمرنگ خواهد شد، در حالی که به نوشته روزنامه فردا این شوراها در دور نخست کاری خود هم نقش چندانی به نمایندگی از مردم در حل مشکلات نداشتند.

فردا پیشنهاد کرده است که قانونگذاران و کمیسیون انتخابات افغانستان باید ترتیباتی را روی دست بگیرند که یا انتخابات شوراهای ولایتی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار نشود یا راهکاری را جستجو کنند که انتخابات شوراهای ولایتی تحت الشعاع انتخابات ریاست جمهوری قرار نگیرد.