یک نامزد انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان کشته شد

قندوز

مردان مسلح یک نامزد انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان را در شمال این کشور کشتند.

جان محمد، با یکی از همراهانش در ولسوالی ارچی ولایت قندوز کشته شد.

تا حالا مسئولیت این حمله را هیچ گروهی به عهده نگرفته است اما پلیس قندوز، افراد مربوط به گروه طالبان را مسئول این حمله قلمداد کرده اند.

ظاهرا، این نخستین حمله مرگبار به نامزدهای انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان است.

بیش از سه هزار نفر از سراسر افغانستان، نامزد انتخابات شوراهای ولایتی هستند که قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، در بیستم آگوست امسال برگزار شود.

نامزدهای انتخابات افغانستان همواره نسبت به وضعیت امنیتی این کشور ابراز نگرانی کرده و خواستار تامین امنیت خود به ویژه در زمانی که سرگرم مبارزات انتخاباتی هستند شده اند.

وزارت داخله/ کشور افغانستان شماری از افراد پلیس را برای تامین امنیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی مامور کرده است.

اعضای شورای ولایتی در افغانستان نقش مشورتی و نظارتی بر کارهای مقام های محلی را دارند. و اعضای آن برای هر چهار سال انتخاب می شوند.

هفته گذشته، یکی از مسئولان ستاد انتخابات عبدالله عبدالله، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در شمال کابل کشته شد.

انتخابات افغانستان به دلیل نا آرامی ها حدود شش ماه به تاخیر افتاد تا نیروهای بین المللی حافظ صلح به کمک نیروهای امنیتی افغانستان بتوانند، امنیت را تامین کنند.

درحالی که نیروهای تازه نفس آمریکایی و ارتش افغانستان در ولایت نا آرام هلمند در جنوب افغانستان سرگرم نبرد با طالبان هستند، طالبان گفته اند روند انتخابات را مختل می کنند و از هر کاری که سبب ناراحتی آمریکاییان شوند دریغ نخواهند کرد.

در همین حال وزارت دفاع افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان اعلام کرده اند که مناطق تحت کنترل طالبان را از کنترل آنها خارج خواهند کرد. تا انتخابات در سراسر افغانستان برگزار شود.

مطالب مرتبط