بررسی وضعیت زندان های آمریکا در افغانستان

زندان بگرام در شمال کابل
Image caption حدود 600 تن به اتهام عضویت یا همکاری با القاعده، گروه طالبان و دیگر گروه های شورشی در بگرام زندندانی اند

یک گزارش محرمانه ارتش آمریکا پیشنهاد کرده که آمریکا وضعیت زندان بگرام و دیگر زندان های افغانستان را به طور اساسی اصلاح کند. آمریکا نگران است که بدرفتاری با زندانیان آن ها را به سمت گروه های تندرو مانند طالبان سوق دهد.

این خبر روز دوشنبه (20 ژوئیه) توسط روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز منتشر شد.

مقام های ارشد وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که نخواسته اند نامشان فاش شود به بی بی سی گفته اند که این گزارش نیویورک تایمز صحت دارد.

فرماندهان ارتش آمریکا طی گزارشی که هنوز رسما منتشر نشده، پیشنهاد کرده اند که سیستم زندان بگرام و زندان های دیگر افغانستان به طور کلی اصلاح شود تا از افراطی شدن زندانیان در اثر بدرفتاری یا تماس با عناصر تندرو جلوگیری شود.

روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه نوشت که دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، بر اهمیت برخورد مناسب با زندانیان تاکید کرده است و در نامه ای محرمانه به فرماندهان آمریکایی در افغانستان تذکر داده که نسبت به پیآمدهای بدرفتاری با زندانیان هوشیار باشند.

گزارش ویژه ای که توسط مقام های نظامی آمریکا در افغانستان تدوین شده، همچنین می خواهد که بازداشتی های "تندرو" از افراد "میانه رو" که در بازداشت نیروهای آمریکایی در بگرام به سر می برند جدا شوند، اسلام معتدل به زندانیان آموزش داده شود و حرفه و فن به آن ها یاد داده شود.

این پیشنهاد سیستم قضایی افغانستان و دیگر زندان های این کشور را هم در بر می گیرد.

منتقدان می گویند که قوه قضائیه یکی از آلوده ترین نهاد ها به فساد اداری و مالی در افغانستان است و زندانیان در وضعیت بدی زندگی می کنند.

همچنین در این گزارش پیشنهاد شده که بازجویان، قضات و زندانبانان افغان به صورت حرفه ای تری آموزش داده شوند.

بازداشتگاه بگرام در پایگاه اصلی نیروهای آمریکایی در فرودگاه کابل در شمال بگرام واقع شده است، برخی از حقوق دان ها می گویند از لحاظ قانونی هیچ کشور دیگری نمی تواند در افغانستان که یک کشور مسقل است زندان داشته باشد و افردی را در آن نگهداری کند.

اما آمریکایی ها می گویند کسانی که در زندان بگرام زندانی هستند در جنگ علیه تروریسم باز داشت شده اند و زندانیان عادی نیستند.

دولت افغانستان تلاش دارد زندانیان بگرام را به زندانهای تحت کنترل دولت باز گرداند، اما این تلاشها تا کنون نتیجه چندانی نداشته است.

حدود 600 تن به اتهام ارتباط داشتن با القاعده، طالبان و دیگر گروه های مخالف دولت افغانستان در بگرام زندانی هستند.

هیچ یک از زندانیان بگرام تاکنون محاکمه نشده اند و وضعیت آن ها مشخص نیست.

مطالب مرتبط