بلندترین قله افغانستان فتح شد

کریدور وخان در افغانستان
Image caption فرانسویان امیدوارند جذب کوهنوردان خارجی به منطقه رشته کوههای هندوکش اقتصاد محلی را تقویت کند

بلندترین قله کوه در افغانستان برای اولین بار توسط دو کوهنورد افغان فتح شده است.

دو کوهنوردی که به نوک قله "نوشاخ"، هفت هزار و چهار صد و نود و دو متر بالاتر از سطح آب دریا، صعود کرده اند، ملنگ جان دریا و عمروالدین سنجار بوده اند.

قله نوشاخ در سلسله کوههای هندوکش قرار دارد و دو کوهنورد افغان برای رسیدن به نوک آن لازم بوده است از صخره های صاف بالا روند و با بادهای تند و برف دست و پنجه نرم کنند.

نوشاخ دومین قله بلند هندوکش است.

رسیدن به بالای قله نوشاخ چهار روز طول کشیده است. دو کوهنورد در انتهای سفرشان به بالای کوه، پرچم افغانستان را در قله آن فرو برده اند.

من یکبار توانستم با تلفن ماهواره ای با ملنگ صحبت کنم. او صحیح و سالم به اردوگاهشان، که سه هزار متر پایین تر از نوک قله برپا کرده بودند، بازگشته بود.

Image caption رشته کوههای هندوکش

او به من گفت که وقتی یکشنبه بعد از ظهر به قله رسیده است چه حسی داشته است: "آن بالا خیلی باد می وزد و من بعد از ده دقیقه برگشتم پایین."

از او پرسیدم که "آیا احساس شعف می کرده؟"

پاسخ داد: "بله. چرا که نه، من اولین افغان هستم که به بلندترین قله کشورم صعود کردم."

ملنگ و عمروالدین، که هر دو سی و پنج سال سن دارند، در دره ای زندگی می کنند که در پایین قله نوشاخ قرار دارد.

آنها جزو گروهی چهار نفره بودند که قصد صعود از این قله را داشت. این گروه و سفرشان به بالای نوشاخ توسط کوهنوردان فرانسوی سازماندهی شده بود.

افغان ها پیش از صعود قله نوشاخ، مدتی در اروپا - بخشی از سلسله کوههای آلپ که در فرانسه واقع شده - آموزش دیده بودند. آنها اکنون امیدوارند بتوانند راهنمای کوهنوردان دیگر بشوند.

رشته کوههای هندوکش در دهه شصت میلادی در میان کوهنوردان خارجی محبوبیت زیادی داشت و سازماندهندگان فرانسوی امیدوارند که منتشر شدن این خبر خوب درباره موفقیت کوهنوردان افغان باعث شود کوهنوردان خارجی بار دیگر به صعود از این رشته کوهها علاقمند شوند و اقتصاد و صنعت جهانگردی محلی را تقویت کنند.