روزنامه های کابل: سه شنبه ۳۰ سرطان

روزنامه های چاپ امروز کابل به تحلیل و بررسی مسائل گوناگون پرداخته اند. بررسی منابع مالی شورشیان و استقبال یوناما از دستور تازه رئیس جمهوری آمریکا برای تحقیق در باره کشتار جنگجویان طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی از موضوعهای مورد بحث روزنامه ها است.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به ادامه بحران در افغانستان، دسترسی شورشیان در این کشور به برخی منابع مالی خارجی را از عوامل بقا و قدرت آنان و ادامه جنگ در این کشور دانسته است.

به نظر روزنامه، برخی سازمان های تندرو در خاور میانه و وجوه شرعی، از منابع عمده مالی مخالفان دولت افغانستان شمرده می شود.

انیس همچنین افزوده که دسترسی شورشیان به حدود سه میلیارد دلار در سال از مسائل جدی است که جنگ را به صورت فرسایشی درآورده و استراتژی های موجود را به چالش کشیده است.

اما روزنامه چراغ در سرمقاله خود نوشته است که اگر آمریکایی ها در اوائل حضور خود در افغانستان به جلب اعتماد مردم توجه می کردند، امروز مجبور به پیش بردن جنگی فرسایشی نمی شدند.

به نظر چراغ، فاصله میان مردم بومی و نیروهای آمریکایی در افغانستان، فضایی را برای حضور شبکه های تروریستی در این کشور به وجود آورده است.

نویسنده در ادامه هشدار داده است که اگر آمریکا برای خروج نیروهای خود و شریک کردن قدرتهای منطقه و همسایگان برای حل سیاسی قضیه افغانستان اقدام نکند، باید سالها منتظر رهایی از این جنگ فرسایشی باشد.

روزنامه نخست با اشاره به سخنان تازه سخنگوی دفتر هیات معاونت سازمان در افغانستان، یوناما، در باره کشتار گروهی طالبان در شمال افغانستان را "دادخواهی مقطعی" دانسته است.

روز گذشته نیلاب مبارز، سخنگوی یوناما در گفتگو با خبرنگاران از تصمیم تازه باراک اوباما برای گردآوری اطلاعات در باره کشتار صدها جنگجوی طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی در شمال افغانستان استقبال کرد. در برخی گزارشها ادعا شده که سربازان تحت فرمان عبدالرشید دوستم در کشتار این افراد دست داشته اند.

به نظر نخست، این سخنان با گرم شدن تب و تاب انتخابات و کنار آمدن ژنرال دوستم با حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیان شده است.

نویسنده همچنین اقدام برای تحقیق در این مورد را "واکنشی دیرهنگام و بی وقت آمریکا و یوناما در پی تیرگی روابط حامد کرزی و مقامات کاخ سفید در آستانه انتخابات" و "ابزاری برای به کرسی نشاندن اهداف سیاسی" دانسته است.

روزنامه افغانستان با توجه به گزارش مالی مبارزات انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون انتخابات، هزینه های انتخاباتی را "گزاف" دانسته است.

روز گذشته این کمیسیون اعلام کرد که ۳۳ نامزد دومین گزارش پانزده روزه خود را به این کمیسیون ارائه کرده و هشت نامزد دیگر گزارش نداده اند. حامد کرزی با مصرف بیش از ۸۵ میلیون افغانی، در صدر مصرف کنندگان قرار دارد و ۱۶ نامزد دیگر هم از یک میلیون تا ۳۷ میلیون افغانی مصرف کرده اند.

به نوشته روزنامه، نامزدهای انتخابات با صرف پولهای هنگفت مبارزات انتخاباتی را گرم کرده اند و شماری دیگر برای دست یافتن به مال و مکنت به تکاپو افتاده اند.

این در حالی است که به نظر نویسنده بیشتر نامزدها برنامه های خود را ارائه نکرده اند و به همین دلیل موجبات سرگردانی مردم در انتخاب فرد شایسته فراهم شده است.

مطالب مرتبط