تاکید سولانا بر شفافیت انتخابات افغانستان

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
Image caption خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در حال بازدید از افغانستان است، با شماری از نامزدهای مطرح انتخابات ریاست جمهوری این کشور دیدار کرد.

آقای سولانا به خبرنگاران گفت که در این دیدارها، بر شفافیت و عادلانه بودن انتخابات تاکید کرده و نیز اطمینان داده است که اتحادیه اروپا به حمایت خود از افغانستان ادامه خواهد داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که از میان نامزدهای انتخابات افغانستان، با حامد کرزی، عبدالله عبدالله، اشرف غنی احمدزی و میرویس یاسینی دیدار کرده است.

آقای سولانا در حالی وارد افغانستان می شود که قرار است تا حدود یک ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی این کشور برگزار شود.

چهل و یک نفر برای ریاست جمهوری و بیش از سه هزار نفر دیگر برای شوراهای ولایتی افغانستان نامزد هستند.

اتحادیه اروپا هیاتی را برای نظارت بر انتخابات افغانستان به این کشور فرستاده است و قرار است تا زمان برگزاری انتخابات گروه دیگری از ناظران بین المللی نیز برای نظارت بر انتخابات این کشور وارد افغانستان شوند.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حالی با نامزدهای انتخابات افغانستان دیدار می کند که پیش از این، دیدار سفیر آمریکا با شماری از این نامزدها، واکنش تند حکومت افغانستان را برانگیخته بود.

حامد کرزی، رییس جمهور این کشور و وزارت خارجه افغانستان به این مسئله اعتراض کرده و تاکید کردند که هر گونه دیدار دپلماتهای خارجی با نامزدهای انتخابات، باید از طریق وزارت خارجه افغانستان هماهنگ شود.

مطالب مرتبط