صفحه ویژه:دوتن از فهرست نامزدان شورای ولایتی حذف شدند

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در افغانستان می گوید، نام دو نفر از نامزدهای شوراهای ولایتی را از فهرست نامزدها حذف کرده است. مسئولان این کمیسیون می گویند، این افراد به این دلیل از فهرست نامزدان حذف شدند که تا حالا از وظایف رسمی شان در حکومت استعفا نداده بودند.

هنوز نام این دو نفر و اینکه آنها چه وظایفی را در حکومت داشته اند، در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که یکی از این افراد نامزد شورای ولایتی کنر در شرق و دیگری نامزد شورای ولایتی نیمروز در غرب افغانستان بوده اند. کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید، از زمان آغاز مبارزات انتخاباتی تا حالا، در کل 148 مورد شکایت علیه نامزدهای انتخابات دریافت کرده اند که 46 مورد آن مورد به نامزدهای ریاست جمهوری و 102 مورد دیگر مربوط به نامزدهای شوراهای ولایتی می شود.

پیش از این آغاز رسمی مبارزات انتخاباتی در یک ماه قبل نیز کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که نام ده ها نفر را از فهرست نامزدان شورای ولایتی حذف کرده است.

براساس قانون انتخابات افغانستان عضویت در گروه های مسلح غیر قانونی، ارتکاب جنایات جنگی و ضد بشری(در صورتی که از سوی داد گاه با صلاحیت تائید شده باشد)، تابعیت دوگانه و تخطی از معیار ها و اصول انتخاباتی از مواردی است که سبب حذف نامزدی از فهرست نامزدان شود.

دو روز قبل و به دنبال آنکه کمیسیون انتخابات افغانستان گزارش مصارف نامزد ها در مبارزات انتخاباتی را منتشر کرد، اعلام کرد که هشت تن از نامزدان گزارش مصارف خود را به این کمیسیون نداده اند و اگر به هشدار های کمیسیون توجه نکنند ممکن است کمیسیون انتخابات نام آنها را در اختیار کمیسیون رسیدگی به شکایات قرار دهد.

کمیسیون رسیدگی به شکایات در افغانستان نهادی است که ناظر بر عملکرد نامزدان انتخابات است و شکایت های رسیده علیه نامزدان را بررسی می کند.

این کمیسیون صلاحیت دارد، به نامزدان به دلیل تخطی از موازین و معیارهای انتخابات، به نامزدی هشدار دهد، آنهارا جریمه نقدی کند و یا هم نام آنها را از فهرست نامزدان حذف کند.

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان انتخابات شوراهای ولایتی نیز برگزار می شود، بیش از 3000 که بیش از 300 زن نیز در میان آنها است خود را برای راه یافتن به شوراهای ولایتی نامزد کرده اند.

اولین انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان همزمان با انتخابات پارلمانی افغانستان در سال 2005 میلادی برگزار شد.

شوراهای ولایتی صلاحیت اجرایی ندارد و نهادی است که برعملکرد نهاد های محلی ولایت/ استانداری و کارکرد والی/ استاندار نظارت دارد و به مسئولان محلی مشورت می دهد.

شمار اعضای شورای ولایتی براساس میزان جمعیت هر ولایت متفاوت است.

یک تن اعضای شورای ولایتی براساس انتخاباتی که در میان اعضای شورا برگزار می شود، به مجلس سنا راه می یابند.

افغانستان که تجربه داشتن اولین شورای ولایتی را در تاریخ خود از سر می گذراند، چندان هم از وجود چنین شورا هایی راضی نیستند، عده ای از مردم و شماری از اعضای شوراهای ولایتی، معتقدند که نقش نظارتی و مشورت این شوراها سبب شده است که این شوراها کارایی چندانی نداشته باشند و مسئولان محلی به حرف ها و توصیه های آنان گوش ندهند.

مطالب مرتبط