نشریات کابل: پنجشنبه اول اسد

چگونگی تامین امنیت انتخابات افغانستان و نگرانی ها در مورد گسترش نا امنی به شمال این کشور، از مطالب عمده مورد بررسی در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان، در سرمقاله خود موضوع تامین امنیت انتخابات افغانستان را به بررسی گرفته و نوشته است که در این زمینه، افزایش هماهنگی میان نیروهای افغان و خارجی، از اهمیت زیادی برخوردار است.

به نظر نویسنده گروه های مسلح مخالف دولت، آخرین تلاش های خود را برای برهم زدن روند انتخابات به کار خواهند برد، و نیاز است تا برای دفع این تلاش ها، برنامه های گسترده و مشترک امنیتی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای بین المللی به اجرا گذاشته شود.

این روزنامه همچنین به نقش مردم افغانستان در تامین امنیت انتخابات تاکید کرده و نوشته که نیاز است تا افغان ها در این مرحله حساس، در بیداری و هوشیاری بیشتری قرار داشته باشند.

روزنامه نخست، تتر درشتی را در صفحه نخست خود چاپ کرده که می پرسد: "شمال نا امن می شود؟!"

نویسنده به اظهارات تازه سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در مورد فعالیت طاهر یولداش، از فرماندهان القاعده در شمال افغانستان اشاره کرده و نوشته که اخیرا نگرانی ها نسبت به افزایش نا امنی در شمال افغانستان در حال افزایش بوده است.

این روزنامه باور دارد که عملیات گسترده نظامی در جنوب افغانستان علیه گروه طالبان، این گروه و حامیان آن را واداشته تا دامنه نا امنی ها را به شمال افغانستان گسترش دهند.

روزنامه نخست به علت دیگری نیز اشاره کرده که به نوشته نویسنده، دلیل اصلی افزایش نا امنی ها در شمال افغانستان است. روزنامه نوشته که آمریکا اخیرا با روسیه در مورد ورود کاروان های تدارکاتی ناتو از طریق روسیه به شمال افغانستان توافق کرده است که این موضوع، می تواند یکی از دلایل اصلی افزایش حملات گروه های مسلح در شمال کشور باشد.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود به اعلام دفتر انتخاباتی کرزی به عدم شرکت در یک مناظره تلویزیونی که قرار است امشب (پنجشنبه) در کابل صورت گیرد، توجه کرده است.

نویسنده ماندگار باور دارد که آقای کرزی با اعلام عدم شرکت در این مناظره که قرار است در آن عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دو نامزد دیگر ریاست جمهوری شرکت کنند، نشان داد که از "رویارویی" هراس دارد.

این روزنامه تلاش کرده دلایل عدم تمایل آقای کرزی در شرکت در این مناظره را بررسی کند و نوشته که "ابزاری که برای کوبیدن حریف به دست آقایان اشرف غنی و عبدالله است، در دست کرزی نیست و آقای کرزی نمی تواند با دست خالی وارد میدان و مرحله ای شود که سرنوشت ساز است."

مطالب مرتبط