برگه های رای دهی انتخابات به کابل رسید

محموله های برگه های رای دهی در کابل (عکس از یوناما)
Image caption محموله های برگه های رای دهی در کابل

آخرین محموله از برگه های رای دهی برای دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به کابل رسید.

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، این برگه ها در بریتانیا به چاپ رسیده و حاوی عکس های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی با نشان های انتخاباتی آنها است.

به گفته مسئولان این کمیسیون، هجده میلیون برگه رای دهی برای انتخابات ریاست جمهوری و هجده میلیون برگه دیگر نیز برای شوراهای ولایتی چاپ شده است.

نزدیک به پنج میلیون نفر به تازگی برای شرکت در انتخابات افغانستان ثبت نام کرده اند که این تعداد، به اضافه بیش از دوازده میلیون نفری که در انتخابات اول ثبت نام کرده بودند، شمار رای دهندگان در افغانستان را به هفده میلیون نفر می رساند.

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، برای چاپ برگه های رای دهی، شانزده میلیون دلار در نظر گرفته شده است که از پول کمک های خارجی پرداخت می شود.

راه های دشوارگذار

اگرچه انتقال سی و شش میلیون برگه رای دهی از بریتانیا به کابل انجام شده است، اما حالا چالش اصلی سر راه کمیسیون انتخابات، انتقال و توزیع این برگه ها، به حوزه های انتخاباتی در سراسر کشور است.

ولایات دور افتاده افغانستان، راه های دشوار گذار زیادی دارد که در برخی مناطق حتی راهی برای وسایط نقلیه ندارد.

برعلاوه برگه های رای دهی، هزاران خیمه (چادر)، صندوق های رای دهی و غرفه ها یا دکه هایی که صندوق های رای در آن جابجا خواهند شد تا رای دهندگان بتوانند در آن به صورت سری رای دهند نیز باید به سراسر افغانستان منتقل شود.

Image caption انتظار می رود دوصد هزار نفر بر انتخابات افغانستان نظارت کند

مسئولان این برنامه مجبور خواهند بود تا برای انتقال این تجهیزات به مناطق دورافتاده، از اسب و الاغ نیز کار بگیرند.

قرار است پس از پایان انتخابات، تمامی آراء در حوزه های رای دهی هر منطقه شمارش شود که این مسئله، بر خلاف انتخابات اول ریاست جمهوری در سال 2004، زحمت انتقال دوباره صندوق های رای به کابل را از بین برده است.

دوصد هزار ناظر

برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است در بیستم آگوست امسال (کمتر از یک ماه دیگر) برگزار شود، چهل و یک نفر نامزد هستند و بیش از سه هزار نفر دیگر برای حضور در شوراهای ولایتی افغانستان خود را نامزد کرده اند.

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، برای تضمین شفافیت و عادلانه بودن انتخابات، تا حالا به سیزده نهاد داخلی و نوزده نهاد بین المللی، بر علاوه شماری از احزاب سیاسی، رسانه ها و نمایندگان نامزدهای انتخابات، مجوز نظارت بر انتخابات داده است که تعداد مجموعی این افراد، به بیش از هشت هزار و ششصد نفر می رسد.

مقامات این کمیسیون می گویند، انتظار می رود حدود دوصد هزار نفر بر چگونگی برگزاری انتخابات افغانستان نظارت داشته باشند.

مطالب مرتبط