شرایط حامد کرزی برای مناظره تلویزیونی

یک پوستر انتخاباتی کرزی در ننگرهار
Image caption یک پوستر انتخاباتی کرزی در ننگرهار

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان و نامزد انتخابات دوم ریاست جمهوری، شرایط خود را برای مناظره تلویزیونی با رقبای انتخاباتی اعلام کرده است.

ستاد انتخاباتی حامد کرزی، این شرایط را در یک اعلامیه در اختیار رسانه ها قرار داده است.

این اعلامیه پس از آن منتشر شد که یک تلویزیون خصوصی در کابل، از برنامه خود برای مناظره تلویزیونی میان حامد کرزی، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

اما ستاد انتخاباتی آقای کرزی، شرکت او را در این مناظره رد کرد و گفت که هیچ توافق قبلی میان این تلویزیون و دفتر انتخاباتی آقای کرزی در مورد این مناظره صورت نگرفته است.

بسیاری از تلویزیون های خصوصی در کابل، از زمان آغاز مبارزات انتخاباتی تا حالا، بحث هایی را با شرکت شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دایر کرده اند، اما تا حالا حضور نامزدهای نسبتا مطرح انتخابات در این بحث ها کمرنگ بوده است.

'تبلیغات سوء'

تلویزیون خصوصی طلوع، از یک هفته پیش پی هم آگاهی می داد که برای نخستین بار، سه نامزد انتخابات - حامد کرزی، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی - از طریق این تلویزیون به مناظره خواهند نشست.

در اعلامیه ای که از سوی ستاد انتخابات حامد کرزی منتشر شده، آمده است که آقای کرزی تصمیم ندارد در مناظره ای که از سوی تلویزیون طلوع برپا می شود، شرکت کند.

این اعلامیه، تلویزیون طلوع را با استناد به یک گزارش کمیسیون رسانه های کمیسیون انتخابات، به راه اندازی "تبلیغات سوء" علیه مواضع انتخاباتی آقای کرزی متهم کرده و افزوده که "رییس جمهور کرزی در مناظره ای که از سوی این تلویزیون راه اندازی می شود، با در نظر داشت موضع غیرمتوازن و غیر عادلانه آن، نمی تواند اشتراک کند."

اما تلویزیون طلوع این اتهامات را رد کرده و می گوید که آنچه آنها پخش کرده اند، مربوط به ادعای "کشتار دسته جمعی طالبان" در اواخر سال 2001 می شود که براساس گزارشها، در آن ژنرال دوستم - از حامیان آقای کرزی در انتخابات پیش رو - دخیل بوده است.

تایید گرداننده برنامه

ستاد انتخاباتی حامد کرزی می گوید آقای کرزی تنها در صورتی حاضر به مناظره تلویزیونی خواهد شد که در آن، تمامی نامزدهای داوطلب شرکت داشته و در پوشش آن نیز تمامی رسانه ها سهم مساوی داشته باشند.

از دیگر پیشنهادهای آقای کرزی این است که گرداننده و یا گردانندگان مناظره تلویزیونی، باید از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان مورد تایید قرار گرفته باشد.

ستاد انتخاباتی حامد کرزی همچنین اعلام کرده که هنوز خط مشی انتخاباتی آقای کرزی رسما اعلام نشده و این موضوع نیز در حال حاضر یکی از موانع سر راه شرکت او در مناظره تلویزیونی است.

مناظره تلویزیونی که تلویزیون خصوصی طلوع در مورد آن آگهی پخش می کند، برای امشب (پنجشنبه، اول اسد/مرداد) برنامه ریزی شده است.

ظاهرا، شمار زیادی از بیننده ها منتظر تماشای این برنامه هستند اما حالا باید دید که آیا در عدم حضور حامد کرزی نیز، دو نامزد دیگر انتخابات - اشرف غنی و عبدالله عبدالله - در این برنامه حاضر به مناظره می شوند یا خیر.