به روز شده:  12:17 گرينويچ - پنج شنبه 23 ژوئيه 2009 - 01 مرداد 1388

جنگ در افغانستان "ارزش داشته است"

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به بی بی سی گفته است که جنگ در افغانستان در جهت منافع آمریکا و بریتانیاست.

او گفت: "جنگ در افغانستان ارزش تمام تلاش های ما را داشته است."

آقای بایدن هشدار داد که گروه های تروریستی که در منطقه مرزی میان پاکستان و افغانستان مستقر هستند قادرند به اروپا و آمریکا آسیب وارد کنند.

اخیرا شمار تلفات در میان نظامیان خارجی افزایش ناگهانی داشته که باعث شده است بریتانیایی ها در باره ادامه حضور نیروهای این کشور در افغانستان ابراز تردید کنند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا زمان کنونی را "فصل جنگ" توصیف کرد و گفت نیروهای نظامی خارجی در افغانستان باید انتظار داشته باشند تعداد بیشتری در این کشور فدا شوند.

جو بایدن در جریان سفرهای خود به اوکراین و گرجستان با جاناتان بیل، گزارشگر بی بی سی گفتگو داشته است.

او تاکید کرده است که "به لحاظ منافع ملی بریتانیا، آمریکا و اروپا، جنگ در افغانستان ارزش تلاش ها و فداکاری ها را داشته است."

او افزود: "و فداکاری ها بیشتر نیز خواهد شد."

"موفقیت واجب است"

جو بایدن گفت در برخی نقاط افغانستان، نظامیان آمریکایی و بریتانیایی برای اولین بار به طور مستقیم با گروه طالبان درگیر شده اند.

آقای بایدن گفت: "متاسفانه ما در حال حاضر در فصل نبرد قرار داریم ... سرسبزی مناطق کوهستانی باعث شده است که افراد طالبان بتوانند از راه تپه های پاکستان وارد افغانستان شوند. ما اکنون در ولایت هلمند - جایی که طالبان برای سال ها یکه تاز بوده است- با آنها مقابله می کنیم."

او بار دیگر منطق دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، را تکرار کرد: "این منطقه - بین افغانستان و پاکستان - سرچشمه حملات یازده سپتامبر و همه حملاتی است که شبکه القاعده در اروپا صورت داد."

جو بایدن گفت گروه های تروریستی که در امتداد مرز افغانستان با پاکستان مستقر شده اند و همچنین نقشی که افغانستان در قاچاق بین المللی مواد مخدر داشته است (نود درصد از هروئین جهان از افغانستان تامین می شود)، به این معنی است که موفقیت در جنگ در افغانستان واجب است."

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: "اگر وضعیت در این منطقه درست نشود، آسیب به اروپا و آمریکا ادامه پیدا خواهد کرد."

در چند سال اخیر، آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به مواضع پیکارجویان در پاکستان و افغانستان استفاده کرده که اقدامی بحث برانگیز بوده است.

پاکستان پیش از این در باره تاثیر این دست از حملات نظامی در جنوب افغانستان بر منطقه جنوب غربی این کشور ابراز نگرانی کرده است. افراد پیکارجو به خاطر این حملات از مرز عبور کرده و به ایالت بلوچستان پاکستان سرازیر شده اند.

دولت آمریکا گفته است که حملات به نیروهای امنیتی افغانستان از صد مورد در اکتبر 2007 به 300 مورد در اکتبر سال 2008 رسیده است.

طبق یک گزارش، نیروهای پلیس افغانستان یکی از اهداف اصلی طالبان به شمار می روند و هر ماهه به طور متوسط 56 مامور پلیس کشته می شوند.

باراک اوباما در ماه فوریه امسال مجوز استقرار 17 هزار نیروی اضافی در افغانستان را صادر کرد و گفت حضور آنها در افغانستان برای "رفع نیازهای عاجل امنیتی" ضروری است.

فرماندهان آمریکایی در افغانستان خواستار 30 هزار نیروی اضافی شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.