کرزی: در صورت پیروزی برای صلح تلاش می کنم

حامد کرزی
Image caption کرزی: در صورت پیروزی برای تامین صلح تلاش می کنم

رئیس جمهوری افغانستان گفته است که اگر او در انتخابات آینده این کشور پیروز شود، تامین صلح را در صدر برنامه هایش قرار خواهد داد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات ریاست جمهوری که در یک همایش انتخاباتی در کابل شرکت کرده بود گفت اگر او در انتخابات ۲۹ اسد/مرداد پیروز شود، نخستین کاری که انجام خواهد داد، تلاش برای تامین صلح خواهد بود.

آقای کرزی در این همایش بر ادامه تلاشهایش برای برگزاری جرگه امن منطقه ای با شرکت نمایندگان افغانستان و پاکستان و همچنین آغاز گفتگو با مخالفان تاکید کرد.

نخستین اجلاس جرگه امن که در سال ۱۳۸۶ خورشیدی در کابل با شرکت شماری از نمایندگان قبائل دو سوی مرز مشترک افغانستان و پاکستان برگزار شد، نتایج چندانی در پی نداشت. همچنین گفتگو با مخالفان هم که تا حال بارها از سوی دولت به رهبری حامد کرزی مطرح شده، از سوی مخالفان رد شده است.

رئیس جمهوری افغانستان در این گردهمایی همچنین ضمن حمایت از گفتگو با "طالبان افغانی"، بر مبارزه با تروریسم در خارج از مرزهای کشورش تاکید کرد.

دولت افغانستان همواره تاکید کرده است که تروریستها در مناطق قبائلی پاکستان مخفی گاهها و مراکز آموزشی دارند و تا زمانی که این مراکز از بین نرفته مبارزه با تروریسم به نتیجه قطعی نخواهد رسید.

آقای کرزی همچنین در این نشست اعلام کرد که روابط او که پیش از این با جامعه جهانی به تیرگی گراییده بود، اخیراً بهبود یافته است، اما او جزئیات بیشتری در این مور ارائه نکرد.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به چگونگی فعالیت نیروهای بین المللی در کشورش گفت که او جرگه بزرگ مردمی را در این مورد برگزار خواهد کرد. تلفات غیرنظامیان در عملیات این نیروها علیه شورشیان یکی از موضوعهای حساس در افغانستان است. او گفت این جرگه در این مورد تصمیم خواهد گرفت.

با این همه، آقای کرزی بر توسعه روابط با جامعه جهانی تاکید کرد. او گفت: "زمانی که من می گویم با دنیا قرارداد تازه می بندم، به این معنی است که بعضی از کارها و خودسری های آنها را متوقف کنیم. در این مورد بهبود به میان آید و تلاش بیشتری انجام دهیم."

"این به این معنی نیست که ما با آنها دوستی نمی کنیم، نه ما با دنیا دوستی می کنیم، دوستی با دنیا را می خواهیم، این به نفع افغانستان است."

در این همایش که از سوی حزب حرکت انقلاب اسلامی برگزار شده بود، محمد سعید هاشمی، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری به نفع آقای کرزی کنار رفت. آقای هاشمی دلیل انصراف خود از شرکت در انتخابات به عنوان نامزد را تقویت روند صلح در کشور خواند.

حرکت انقلاب اسلامی یکی از احزاب هفتگانه مجاهدین مستقر در پشاور در سالهای جنگ با ارتش شوروی سابق بود و در زمان حاکمیت طالبان این حزب به طالبان پیوست. در حال حاضر هم شماری از اعضای حرکت انقلاب در کنار طالبان هستند.

آقای هاشمی شب گذشته در یک مناظره تلویزیونی مستقیماً از گروه طالبان حمایت و تاکید کرد که با این گروه باید گفتگو شود.

این در حالی است که روز پنجشنبه، اول اسد/مرداد نصرالله بریالی ارسلایی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری به نفع عبدالله عبدالله، از رقبای آقای کرزی در این انتخابات کنار رفت.

مطالب مرتبط