افزایش '۲۴ درصدی' کشتار غیرنظامیان افغان

Image caption سازمان ملل مخالفان مسلح را مسئول ۵۹ درصد و نیروهای طرفدار دولت را مسئول ۳۰ کشتار غیرنظامیان دانسته است

سازمان ملل اعلام کرده است که با شدت یافتن درگیری ها در افغانستان تلفات غیرنظامیان هم در این کشور سنگین تر می شود.

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان/ یوناما در گزارشی نوشته است که در شش ماه نخست سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۰۱۳ غیرنظامی در این کشور کشته شده اند و این آمار ۲۴ درصد افزایش را در مقایسه با زمان مشابه در سال ۲۰۰۸ نشان می دهد.

در این گزارش آمده است: "عناصر ضد دولت و نیروهای طرفدار دولت، هر دو در برابر افزایش شمار تلفات غیرنظامی مسئول اند."

اما گزارش می افزاید که "در مقایسه با نیروهای امنیتی افغان و نیروهای بین المللی، بیشتر افراد غیرنظامی توسط مخالفان مسلح کشته شده اند."

در این گزارش که توسط بخش حقوق بشر یوناما تهیه شده آمده است که از ماه جنوری تا جون ۲۰۰۹ میلادی ۵۹ درصد افراد غیرنظامی، که ۵۹۵ نفر می شود، توسط مخالفان دولت و کمی بیش از ۳۰ درصد، یعنی ۳۱۰ نفر توسط نیروهای طرفدار دولت کشته شده اند.

واحد حقوق بشر یوناما می گوید از مجموع افرادی که در اثر حملات شورشیان کشته شده اند، ۴۰۰ تن آنان در بمبگذاری ها و حملات انتحاری کشته شدند.

تغییر تاکتیک مخالفان

سازمان ملل تغییر تاکتیک مخالفان مسلح دولت، استفاده از حملات کمینگاهی علیه نیروهای طرفدار دولت و بمبگذاری های کنار جاده ای و انتحاری را عمده ترین عامل کشتار غیرنظامیان در افغانستان دانسته است.

در گزارش یوناما آمده است: "عناصر ضد دولتی پایگاه خود را در مناطق غیرنظامی برپا می کنند تا تشخیص جنگجویان از افراد غیرنظامی مشکل شود."

در گزارش افزوده شده است: "چنین به نظر می رسد که این، بخشی از سیاست فعال (مخالفان) به هدف برانگیختن واکنش نظامی به مناطقی است که در آن جاها احتمال بسیار زیاد در مورد کشتار یا زخمی شدن افراد غیرنظامی وجود داشته باشد."

یوناما همچنین می گوید که علی رغم اولویت نیروهای بین المللی در افغانستان مبنی بر کاهش تلفات غیرنظامیان، حملات هوایی آنان از دیگر عوامل عمده کشته و زخمی شدن غیرنظامیان شمرده می شود.

بر اساس گزارش تازه سازمان ملل، از آغاز سال جاری میلادی ۴۰ حمله هوایی جان ۲۰۰ غیرنظامی را گرفته است.

سازمان ملل می گوید این آمار نشان می دهد که از سال ۲۰۰۷ میلادی تا سال جاری میلادی تغییرات چشمگیری در زمینه کشتار غیرنظامیان افغان به میان آمده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، در سال ۲۰۰۷ شورشیان مسئول کشتار ۴۱ درصد و نیروهای طرفدار دولت، که نیروهای خارجی هم شامل آنان می شوند، مسئول کشتار ۴۶ درصد افراد غیرنظامی بودند.

گروههای آسیب پذیر

واحد حقوق بشر یوناما در ادامه گزارش خود نوشته است که با افزایش درگیری ها در افغانستان و افزایش سریع شمار تلفات غیرنظامیان، گروه های آسیب پذیر به دلیل ویران شدن زیرساخت های حیاتی، متحمل فشار و آسیب های زیادی می شوند.

بر اساس این گزارش، این درگیری ها فرصت های درآمدزا و دسترسی به خدمات بهداشتی و خدمات اساسی را از گروه های آسیب پذیر می گیرد و آن ها را با آسیب های زیاد مواجه می کند.

سازمان ملل در این گزارش از همه طرف های درگیر، دولت افغانستان و جامعه بین المللی خواسته است که هر گونه اقدامات لازم را بر اساس تعهدات خود در برابر قوانین بین المللی و حقوق بشری روی دست بگیرند و اثرات جنگ بر غیرنظامیان را به حداقل برسانند.

این گزارش در حالی منتشر می شود که تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در افغانستان حدود سه هفته بیشتر باقی نمانده است.

گروه های مخالف دولت این کشور هشدار داده اند که حملات خود را افزایش خوهند داد و در روز برگزاری انتخابات در بیست و نهم اسد/مرداد به مراکز رای گیری حمله خواهند کرد.

اما مقام های امنیتی افغانستان و نیروهای بین المللی مستقر در این کشور گفته اند که تدابیر ویژه ای را برای تامین امنیت انتخابات روی دست گرفته اند و مانع اخلال امنیت در روز برگزاری انتخابات خواهند شد.

مطالب مرتبط