به روز شده:  12:38 گرينويچ - شنبه 25 ژوئيه 2009 - 03 مرداد 1388

حملات انتحاری به مراکز دولتی در شرق افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقام های محلی در شرق افغانستان می گویند ستیزه جویان طالبان به چند ساختمان دولتی، از جمله مرکز فرماندهی پلیس ولایت خوست حمله کرده اند.

به گفته مقام های ولایت خوست، دست کم شش بمبگذار انتحاری به حمایت شماری از شبه نظامیان مسلح با مسلسلهای خودکار و بمب های دستی، مواد منفجره ای را که به بدن خود بسته بودند، منفجر کردند.

کوچی ناصری، سخنگوی والی خوست گفته است که شبه نظامیان طالبان در نزدیکی مرکز فرماندهی پلیس با ماموران پلیس درگیر شدند. او افزود در حال حاضر اوضاع شهر خوست تحت کنترل نیروهای امنیتی است.

سخنگوی والی خوست گفت بمبگذاران انتحاری با اونیفورم نیروهای ویژه آمریکایی وارد شهر شده بودند و چهار بمبگذار به مرکز فرماندهی پلیس و دو بمبگذار دیگر بیمارستان سابق ارتش را هدف قرار دادند.

به گفته او، همه بمبگذاران کشته شده اند.

آقای ناصری گفت بر اساس گزارش هایی که به دست او رسیده است، یک زن، یک کودک و دو مامور پلیس در این درگیری زخمی شدند.

خوست

گروه طالبان مسئولیت این حملات را به دوش گرفته و ادعا کرده است که افراد وابسته به این گروه ساختمان های مرکز فرماندهی پلیس، مهمانخانه دولتی، دادگاه و بیمارستان سابق ارتش را مورد حمله قرار دادند.

شاهدان عینی گفته اند که صدای چند انفجار سنگین را شنیدند. آنها همچنین گفتند که صدای تیراندازی را هم شنیدند.

پیش از این در ۳۰ سرطان/تیر هم چند مرکز دولتی در شهر گردیز، مرکز ولایت همجوار ولایت خوست، پکتیا، مورد حمله مشابه شورشیان قرار گرفته بود. به گفته مقام های محلی در این حملات دست کم شش بمبگذار انتحاری و پنج مامور امنیتی کشته شدند.

هدف بمبگذاران انتحاری ساختمان اداره امنیت ملی، فرماندهی پلیس و مرکز ولایت پکتیا بود.

همچنین در همین روز دو بمبگذار انتحاری دیگر در شهر جلال آباد به ضرب گلوله ماموران امنیتی از پا درآمدند و پنج بمبگذار دیگر در شهر نیمروز در جنوب غرب افغانستان بازداشت شدند.

به گفته مقام های افغان ، قرار بوده است که همه این بمبگذاران به طور همزمان به اهدافی در این شهر ها حمله کنند.

حمله همزمان بمبگذاران انتحاری تاکتیکی است که شورشیان از حدود یک سال پیش به این در پیش گرفته اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.