به روز شده:  15:49 گرينويچ - شنبه 25 ژوئيه 2009 - 03 مرداد 1388

آمریکا:برگزاری انتخابات سراسری در افغانستان مهم است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ریچارد هولبروک فرستاده ویژه اوباما برای افغانستان و پاکستان، وارد کابل شده و از کمیسیون انتخابات این کشور دیدار کرد. آقای هلبروک در این دیدار گفت آمریکا تمام تلاشش را برای برگزاری انتخابات پر شور در افغانستان بکار می بندد.

شخصیت های سیاسی، رسانه ها، نامزدان انتخابات و اکثر مردم افغانستان می خواهند موضع آمریکا را در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بدانند.

آقای هولبروک در این مورد به صراحت می گوید که کشورش از هیچ کاندیدای پشتیبانی نمی کند.

به گفته آقای هولبروک آنچه برای کشور او مهم است این است که انتخابات در سراسر افغانستان برگزار شود و اکثر مردم بتوانند در آن شرکت کنند.

ریچارد هلبروک

در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان سفر مقام های غربی و آمریکایی به افغانستان افزایش یافته است

ریچارد هولبروک در جریان سفرش در کابل با شماری از مقام های افغان از جمله حامد کرزی رئیس جمهوری و نامزدان انتخابات آینده نیز دیدار و گفتگو کرد، او پس از این دیدار ها به رسانه ها گفت محور گفتگوهایش با مقام های افغان نیز تاکید بر تامین زمینه مشارکت گسترده افغانها در انتخابات بوده است.

اوضاع بی ثبات افغانستان و طرح بحث هایی مبنی بر احتمال تقلب در انتخابات به نگرانی ها در مورد سلامت دومین انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان دامن زده است. آقای هولبروک گفت او نیز می پذیرد که انتخابات افغانستان ممکن است بی نقض و عیب نباشد.

دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هم برای افغانها و هم برای کشورهای که در مسایل این کشور درگیر اند، حیاتی شمرده می شود. به ویژه برای آمریکای که حدود 20 هزار نیروی اضافی را برای تامین امنیت انتخابات به این کشور گسیل کرده و بخش اعظم هزینه برگزاری انتخابات را نیز پرداخته است.

یک ماه قبل و در نخستین روزهایی که مبارزات انتخاباتی آغاز شده بود، سفیر آمریکا با شماری از نامزد های انتخابات از جمله اشرف غنی احمدزی، عبدالله عبدالله و میرویس یاسینی دیدار و گفتگو کرد.

آقای کرزی در واکنش به این دیدار ها آنرا مداخله در امورد داخلی افغانستان عنوان کرد و تاکید کرد که کشورهای خارجی حق ندارند در امورد داخلی افغانستان دخالت کنند، اما وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سخنان اعلام کرد که آمریکا از نامزد خاصی در انتخابات افغانستان حمایت نمی کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.