آغاز دور جدید واکسن پولیو از پسر رئیس جمهوری

واکسن پولیو
Image caption در هفت ماه گذشته 13 مورد فلج کودکان در مناطق جنوب افغانستان به ثبت رسیده است

دور تازه ای از واکسن فلج کودکان(پولیو) در افغانستان آغاز شد.

میرویس کرزی اولین کودکی بود که واکسن شد و قرار است در این برنامه هشت میلیون کودک زیر پنج سال در سراسر افغانستان واکسن شوند. براساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صحت/ بهداشت افغانستان از آغاز سال میلادی تا کنون یعنی در هفت ماه گذشته 13 مورد بیماری فلج کودکان در افغانستان به ثبت رسیده است.

اگر این آمار دقیق باشد نشان می دهد که موارد بیماری فلج کودکان کمتر از نصف سال گذشته بوده است، سال گذشته براساس آماری که رسما اعلام شد 31 مورد فلج کودکان در افغانستان به ثبت رسیده بود.

Image caption قرار است در سال جاری میلادی نه برنامه سراسری واکسن در افغانستان اجرا شود که تاکنون سه برنامه از این برنامه ها باقی مانده است

مقام های افغان می گویند بیماری فلج کودکان بیشتر در مناطق نا آرام جنوب به ویژه ولایت های نا آرام هلمند و قندهار دیده شده است. محمد امین فاطمی وزیرصحت افغانستان ازتمامی مخالفان مسلح دولت خواست که مانع رسیدن این واکسن به کودکان نشوند و با کسانی که سرگرم رساندن این واکسن به کودکان در معرض خطر هستند، همکاری کنند. وزیر صحت افغانستان همچنین از تمام مسئولان دولتی، روحانیون، بزرگان قومی و مادران افغان خواست با کارمندان صحی در واکسن به کودکان کمک کنند. مسئولان در افغانستان می گویند برای تطبیق این برنامه پنجاه هزارکارمند صحی درسراسرافغانستان استخدام شده اند. این برنامه نزدیک به 4 میلیون دلار هزینه دارد که ازسوی جامعه جهانی و نهاد های بین المللی پرداخته شده است. مسئولان وزارت صحت در افغانستان امیدوارند که با اجرای برنامه های واکسن سراسری بتوانند میزان مرگ و میر کودکان را در این کشور کاهش دهند. ا افغانستان یکی ازچهارکشورجهان است که موارد فلج کودکان در آن دیده شده است.

قرار است در سال جاری میلادی نه برنامه تطبیق واکسن ضد بیماری هایی که سلامتی کودکان را تهدید می کند در افغانستان انجام شود، تاکنون شش برنامه اجرا شده و سه برنامه مشابه دیگر باقی مانده است.

مطالب مرتبط