سوءقصد ناکام به جان مارشال فهیم

مارشال قسیم فهیم
Image caption مارشال قسیم فهیم

مارشال محمد قسیم فهیم، نامزد معاون اول حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری آینده از یک سوءقصد جان سالم به در برد.

کاروان موترهای حامل آقای فهیم در منطقه ای در ولسوالی خان آباد در ولایت قندوز، هدف حمله قرار گرفت.

مسئول برنامه های انتخاباتی حامد کرزی در قندوز می گوید، در این حمله یک محافظ مارشال فهیم زخمی شده و به کس دیگری آسیب نرسیده است.

شاهدان عینی به بی بی سی گفتند که در این حمله از سلاح سبک و نیمه سنگین کار گرفته شده است.

به گفته شاهدان عینی، افراد مسلح کاروان موترهای مارشال فهیم را در منطقه ای به نام دو راهی مورد حمله قرار دادند و تیراندازی حدود نیم ساعت ادامه یافت.

تاکنون جزئیات بیشتری درمورد این حمله و عاملان آن رسما منتشر نشده و هیچ گروه نیز مسئولیت این حمله را به دوش نگرفته است.

مارشال محمد قسیم فهیم، از فرماندهان سابق جهادی است و در گذشته، به عنوان معاون اول حامد کرزی و نیز وزیر دفاع افغانستان کار می کرد.

مارشال فهیم در اولین انتخابات ریاست جمهوری از تیم آقای کرزی کنار گذاشته شد و از نامزد یونس قانونی حمایت کرد.

او که در پنج سال گذشته سمت دولتی نداشت از منقدان سر سخت حامد کرزی بود و آقای کرزی را به دلیل آنچه کنار زدن مجاهدین از قدرت می خواند، به شدت انتقاد می کرد.

مارشال فهیم با همکاری شماری از رهبران احزاب جهادی و فرماندهان گروه های مجاهدین دست به ایجاد ائتلاف سیاسی موسوم به "جبهه ملی" زد که به زودی به بزرگترین گروه منتقد دولت تبدیل شد.

سرانجام حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در دومین انتخابات ریاست جمهوری مارشال فهیم را یک بار دیگر به عنوان معاون اول خود انتخاب کرد. آقای فهیم سرگرم فعالیت های انتخاباتی در شمال افغانستان بود که هدف سو قصد گروه مسلح قرار گرفت.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان قرار است در بیستم ماه آگوست برگزار شود.

امنیت یکی از نگرانی ها در انتخابات افغانستان است که قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر برگزار شود.

هفته گذشته یکی از نامزدهای انتخابات شوراهای ولایتی در افغانستان کشته شد و پیشتر از آن نیز، مسئول مبارزات انتخاباتی عبدالله عبدالله، از دیگر نامزدهای انتخابات افغانستان در ولسوالی نجراب، از سوی افراد مسلح به قتل رسیده بود.

انتخابات افغانستان که قرار بود در ماه ثور یا جوزا/ اردیبهشت یا خرداد. برگزار شود به دلیل وضعیت بد امنیتی به تاخیر افتاد. درحال حاضر نیروهای امنیتی افغان و خارجی می گویند زمینه برای برگزاری انتخابات آماده است.

از یک ما به این سو نیروهای آمریکایی مستقر در ولایت نا آرام هلمند عملیاتی را برای خروج طالبان از برخی مناطق این ولایت آغاز کرده اند.

درحالی که عملیات علیه مواضع طالبان در مناطق جنوب افغانستان ادامه دارد گزارشها از شمال افغانستان حاکی از بروز ناامنی ها در مناطقی از شمال است که در سالهای گذشته کمتر شاهد ناامنی بوده اند.

مطالب مرتبط