حکم زندان برای 'قاچاقچیان مواد مخدر' در افغانستان

مزرعه خشخاش

قوه اختصاصی عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر در افغانستان از محاکمه 9 نفر به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر در این کشور ظرف یک هفته اخیر خبر می دهد.

مسئولان این اداره می گویند از جمله کسانی که در این هفته محاکمه شده و به قاچاق مواد مخدر محکوم شدند دو تن از مسئولان دولتی هستند.

این افراد به پنج تا هفده سال زندان و پرداخت جریمه های نقدی محکوم شده اند.

در اعلامیه ای که از سوی این اداره منتشر شده، آمده است که یکی از این افراد، مدیر مبارزه با مواد مخدر ولایت نیمروز، در غرب افغانستان بوده است.

اعلامیه افزوده است که این مسئول دولتی به همکاری با قاچاقچیان مواد مخدر متهم بود و دادگاه، دستور پنج سال حبس و پرداخت بیش از دوصد و هفتاد هزار افغانی (واحد پول افغانستان) را علیه او صادر کرد.

سایر افرادی که ظرف یک هفته اخیر در مورد قاچاق مواد مخدر به دادگاه کشیده شده اند شامل یک مامور پلیس، دو کشاورز و شماری از شهروندان عادی افغان می شود.

مبارزه با مواد مخدر در افغانستان از اولویت های دولت این کشور و جامعه جهانی است.

افغانستان هنوز به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان مواد مخدر در سطح جهان شناخته می شود و علاوه بر این، تعداد افراد معتاد به مواد مخدر در این کشور نیز رو به افزایش بوده است.

با این حال، مقامات افغان از پیشرفت هایی نیز در عرصه مبارزه با مواد مخدر خبر می دهند.

به گفته مسئولان، ظرف سال گذشته هجده ولایت افغانستان از کشت خشخاش پاکسازی شده و در نظر است در سال جاری، شمار ولایاتی که خشخاش در آن کاشته نمی شود، به 26 برسد.

افغانستان در ماه مه امسال، برای نخستین بار قانون مبارزه با مواد مخدر را تصویب کرد که در آن بر علاوه اینکه چگونگی و حیطه صلاحیت نهادهای دخیل در مبارزه علیه مواد مخدر مشخص شده، موادی در مورد برخورد با کسانی که مشروب می خورند نیز گنجانیده شده است.

مطالب مرتبط