طالبان خواستار تحریم انتخابات افغانستان شدند

طالبان
Image caption طالبان می گویند مانع از شرکت مردم در انتخابات خواهند شد

گروه طالبان از مردم افغانستان خواسته است که در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی که قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود، شرکت نکنند.

طالبان با انتشار یک اعلامیه در سایت انترنتی خود گفته اند که شرکت در انتخابات، در حقیقت نمایانگر حمایت از "آمریکایی های اشغالگر" خواهد بود.

اعلامیه افزوده است که افغانها برای آزادی کشورشان، می توانند به جای شرکت در انتخابات، به "مقاومت و جهاد" بپیوندند.

خشونتها در افغانستان در آستانه برگزاری انتخابات شدت گرفته است.

ناظران امور نگران هستند که این مسئله، مانع از شرکت گسترده مردم در انتخابات شود.

تا حالا چندین گردهمایی انتخاباتی در سراسر افغانستان مورد حمله افراد مسلح قرار گرفته است و برنامه آگاهی دهی از انتخابات در شماری از ولسوالی های جنوب افغانستان، به دلیل شدت نا امنی ها، برگزار نشده است.

'مراکز دشمن'

طالبان هشدار داده اند که مانع از شرکت مردم در انتخابات شده و یک روز پیش از انتخابات، راه ها را به روی تمامی وسایط نقلیه دولتی و شخصی مسدود خواهند کرد.

اعلامیه طالبان می گوید: "برای دست یابی به آزادی واقعی، مردم به جای رفتن به مراکز انتخابات جعلی، باید به جهادی ها بپیوندند و از طریق مقاومت و جهاد باید کشور اشغال شده خود را آزاد کنند."

اعلامیه افزوده است: مجاهدین "باید مردم را از شرکت در انتخابات مانع شوند و یک روز پیش از انتخابات، تمامی راه ها و بزرگراه ها برروی وسایط نقلیه دولتی و غیرنظامی مسدود شود."

اعلامیه طالبان همچنین نسبت به حمله به "مراکز دشمن" هشدار داده که به نظر می رسد هدف از آنان، مراکز و پایگاه های دولتی و غربی در افغانستان است.

طالبان پیش از این نیز خواستار تحریم عمومی انتخابات در افغانستان شده و آن را عملی به "ابتکار غربی ها و آمریکایی ها" خوانده بودند.

اعلامیه تازه طالبان دو روز پس از آن منتشر می شود که کای آیدی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، گروه های مسلح مخالف دولت را به شرکت در انتخابات تشویق کرده و از طالبان خواست تا این روند را اخلال نکنند.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی، در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان عملیات بزرگی را در ولایت هلمند راه اندازی کردند که هدف آن پاکسازی چندین ولسوالی از وجود طالبان و فراهم کردن زمینه های برگزاری انتخابات در آنجا بود.

افغانستان در بیست و نهم امسال انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی خود را برگزار می کند اما ناظران امور می گویند، نا امنی ها و حملات گروه طالبان، از چالش های اصلی سر راه برگزاری این انتخابات خواهد بود.

مطالب مرتبط