رای با پنجه پلنگ

یک سخنگوی ارتش بریتانیا در هلمند افغانستان می گوید مردم در مناطقی که از کنترل طالبان خارج شده می توانند بی هیچ هراسی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

نیک ریچاردسن گفت نیروهای بین المللی یاری امنیتی و نیروهای امنیتی افغان فعالیت های شان برای ایجاد امنیت و ثبات در منطقه را ادامه می دهند و طالبان پس از تحمل شکست، از منطقه متواری شده اند. او گفت مردم مناطق پاکسازی شده، از نیروهای بین المللی استقبال کرده اند.

او گفت: "پس از عملیات نظامی در منطقه باباجی روند ثبت نام رای دهندگان آغاز شد و من خود شاهد این جریان بودم. مردم محل از مشاهده کارکنان انتخاباتی در محل شان بسیار خوشحال شده بودند. این خود نشانه پیشرفت است. حالا تا سه هفته دیگر ساکنان باباجی می توانند در انتخابات رای بدهند؛ آنان در دوران کنترل طالبان نمی توانستند رای بدهند."

عملیات نظامی موسوم به پنجه پلنگ از نزدهم ماه جون امسال آغاز شد . سه هزار سرباز که اکثریت شان بریتانیایی بودند همراه با تعدادی از سربازان افغان و استونیایی در این عملیات شرکت کردند.

ژنرال تیم رادفورد فرمانده این عملیات گفت که منطقه مهم و استراتژیک در ولایت هلمند را پس از پنج هفته جنگ شدید تحت کنترل خود درآوردند .

مقامات نظامی بریتانیایی توقع دارند که پایان این عملیات تغییر بزرگ و اساسی دردرگیری هشت سال گذشته خواهد بود.حالا نیروهای بریتانیایی کنترول ولسوالی بابا جی/ کانال شملان و سپین مسجد را در دست دارند.این منطقه در بین لشکرگاه و گرشک موقعیت دارد وحدود هشتاد هزار نفر باشنده دارد.

به گفته مقامات بریتانیا، در جریان این جنگ ها 22 سرباز این کشور و حدود سه نفر غیر نظامی جان باختند. ارتش بریتانیا ادعا می کند که این عملیات به شکل گسترده ای میزان توانایی طالبان در هلمند را تحت تاثیر قرار داده است.

فرماندهان بریتانیایی می گویند بدون همکاری ارتش امریکا طرح و انجام عملیاتی به این گستردگی نا ممکن بود.

حدود 10 هزار سرباز امریکایی حالا مشغول عملیات مشابهی در گرمسیر و دیگر مناطق هلمند هستند . هیو پاول دیپلمات ارشد وزارت خارجه بریتانیا در لشکرگاه می گوید که نظامیان و گروه های بازسازی ارتش بریتانیا در این منطقه باقی می مانند و در کنار حفظ امنیت و جلوگیری از بازگشت مجدد طالبان، سرگرم فعالیت برای بازسازی ساختمان های مکاتب خواهند شد.

مقام های بریتانیا اعلام کرده اند که پس از برگزاری انتخابات نیز به حضور خود در باباجی ادامه خواهند داد تا زمانی که به تدریج نیروهای آموزش دیده افغان کنترل کامل این محل را در دست بگیرند.

مقامات بلند پایه نظامی و غیر نظامی بریتانیا جنگ طالبان را با درگیری های ایرلند شمالی مقایسه کرده اند، آنها می گویند عملیات پنجه پلنگ که سه سال پس از اعزام سربازان این کشور به هلمند، به راه افتاده است آغاز یک عملیات مهم ضد شورش است که می توانند حسن نظر و اعتماد مردم نسبت به خود را از طریق آن به دست بیاورند.

مطالب مرتبط