دیدار سه جانبه رحمان، کرزی و زرداری

رهبران کشورهای تاجیکستان، افغانستان، پاکستان و روسیه ضمن دیداری در حومه شهر دوشنبه در مورد همکاری های مشترک بیانیه ای صادر کردند. همکاری های چهار جانبه در زمینه های امنیتی و اقتصادی موضوع اصلی دیدار چهار رهبر اعلام شده است.

تدارکات برای اجرای تبادل انرژی میان کشورهای آسیای میانه، افغانستان و پاکستان از مسایل مهم مطرح شده در نشست چهار کشور بوده است.

افزایش ظرفیت های تولید، صادرات و ترانزیت کالا در سه کشور همسایه و کشیدن خط آهن از پاکستان و تاجیکستکان به افغانستان و نیز احداث خطوط انتقال نیروی برق در این نشست مورد بررسی قرار گرفته است.

رهبران چهار کشور از تصمیم مشترک در زمینه احداث راه آهن که از منطقه پنج پایان تاجیکستان به شیر خان بندر در شمال افغانستان تا کابل و از آنجا به پیشاور و اسلام آباد در پاکستان کشیده خواهد شد خبر داده شده است.

امنیت منطقه ای

رهبران کشورهای روسیه، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان ضمن دیداری در حومه شهر دوشنبه در مورد درآمدهای حاصل از تجارت مواد مخدر که در اختیار نیروهای طالبان و القاعده قرار می گیرد ابراز نگرانی کرده اند. امامعلی رحمان، حامدکرزی، آصف علی زرداری و دیمیتری مدویدف در پایان دیداری در پوگوس، روستایی در دره ورزاب واقع در حومه دوشنبه پایتخت تاجیکستان، بیانیه ای صادر کردند که در آن از کشورهای منطقه و سایر کشورها خواسته شده تا در مبارزه شان علیه مواد مخدر شدت بخشند.

در بیانیه منتشر شده از سوی این کشورها آمده است که سه کشور افغانستان، تاجیکستان و پاکستان آماده اند در مبارزه علیه تهدیدهای ناشی از تروریسم، افراط گرایی و جنایات سازمان یافته همکاری کنند.

در اعلامیه مشترک رئیسان جمهوری تاجیکستان و پاکستان و افغانستان همچنین آمده است که آنها پیشنهاد امامعلی رحمان در باره تاسیس یک مرکز منطقه ای مبارزه با مواد مخدر را نیز بررسی کرده و از آن حمایت کرده اند. ولی مشخص نیست که این مرکز در کجا تاسیس خواهد شد و طرفین در ایجاد آن چه سهمی خواهند داشت.

این در حالی است که هر سه کشور اخیرا با چالشهای جدی در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطگرایی روبرو بوده اند. تشدید عملیات نیروهای ائتلاف در افغانستان و درگیری های نیروهای دولتی با طالبان پاکستانی در دره سوات در پاکستان، تاثیراتی بر وضعیت آسیای مرکزی، به ویژه تاجیکستان، نیز برجا گذاشته است.

مقام های پلیس تاجیکستان اخیرا از بازداشت شماری از افراد در مناطق مختلف این کشور خبر دادند که از افغانستان به تاجیکستان وارد شده و ظاهرا از اعضای جنبش اسلامی ازبکستان، یک گروه مرتبط با طالبان و القاعده، بوده اند.

مقامات تاجیک همچنین از چند مورد درگیری با گروههای مسلح در طویلدره در شرق این کشور، طی دو ماه اخیر خبر دادند که در یکی از آنها، میرزا ضیایف، وزیر سابق امور اضطراری و از فرماندهان عمده مخالفان در دوره جنگ داخلی، کشته شد.

مطالب مرتبط