روزنامه های کابل: شنبه ۱۰ اسد

تحریم انتخابات توسط گروه طالبان، از موضوع های عمده ای است که روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی آن پرداخته اند.

اخیراً طالبان با انتشار اعلامیه ای در وبسایت خود شرکت در انتخابات را حمایت از "آمریکایی های اشغالگر" خواند و از مردم خواست که در انتخابات بیست و نهم اسد/مرداد شرکت نکنند.

ماندگار در مطلب اصلی خود با اشاره به اعلامیه اخیر گروه طالبان مبنی بر منع مردم از شرکت در انتخابات نوشته که هدف عمده این گروه از انتشار این اعلامیه تبلیغات و پخش ترس در میان مردم است.

ماندگار به این باور است که ممکن است این اعلامیه طالبان در برخی ولایتهای ناآرام با کاهش حضور مردم در مراکز رای گیری به همراه باشد.

نویسنده همچنین مدعی است که برخی از کارکردها و سیاست های حکومت هم باعث می شود که طالبان به این فهم برسند که توانایی اخلال امنیت انتخابات را دارند. به نظر نویسنده، اعلام کمبود نیروهای پلیس در مراکز رای گیری در روز انتخابات توسط وزارت داخله/کشور، یکی از این موارد است.

روزنامه چراغ در عنوان سرمقاله شماره امروز خود با لحن طنزآمیزی نوشته که "طالبان میانه رو با تحریم انتخابات به روی مردم سیلی می زنند".

پیش از این برخی از مقام های دولتی افغانستان و برخی کشورهای غربی از احتمال آغاز گفتگو با شماری از دسته های "میانه رو" در میان طالبان سخن گفته بودند.

به نظر روزنامه، در ترکیب گروه طالبان دسته ای به نام "میانه رو" وجود ندارد و آنها همه یک دست افراطی و با "ذهنیت ضد تمام ارزشهای غربی" مسلح هستند.

چراغ همچنین نوشته که دعوت به تحریم انتخابات توسط طالبان سیلی محکمی است که این گروه به روی مردم حواله کرد. به نظر نویسنده، از این گروه بیش از این نمی توان انتظار داشت.

اما روزنامه راه نجات در سرمقاله خود نوشته است که در این مورد "تصمیم با مردم است". به نظر راه نجات شرکت در انتخابات به معنای مشارکت مردم در اداره امور کشور است و کسی نمی تواند آن را پدیده ای نادرست بخواند و ممانعتی در برگزاری آن ایجاد کند.

روزنامه در ادامه افزوده است: "مردم افغانستان ثابت خواهند کرد که در این زمان آنان دیگر فریب گفته های این نوکر و آن مزدور را نخورده و حد اقل به این شعور سیاسی دست یافته اند که با نشستن در کنج خانه و تحریم انتخابات نمی توان دردی را درمان نمود."

راه نجات خطاب به طالبان نوشته است: "اگر شما هم می خواهید در سرنوشت خود و مردم کشورتان سهیم شوید، باید سلاح های کشنده را کنار بگذارید و از سلاح منطق کار بگیرید." نویسنده همچنین افزوده که مردم افغانستان دیگر با کسانی نخواهند بود که راه حل مشکلات را از طریق "میله تفنگ" جستجو می کنند.

روزنامه هشت صبح با توجه به سخنان اخیر نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان در باره انتخابات افغانستان با لحن تندی نوشته است که "انتخاباتی که قابل قبول نباشد، انتخابات نیست."

به نوشته روزنامه، ریچارد هولبروک گفته است که "با در نظر داشت وضعیتی امنیتی فعلی در افغانستان، انتخابات قابل قبول برای همه ممکن نیست."

نویسنده این سخن آقای هولبروک را "اظهار نظری شگفت" دانسته و افزوده که اگر این انتخابات قابل قبول نباشد، مقصر این امر دولت افغانستان و کشورهای خارجی است که برای آگاه کردن مردم کوشش کافی نکرده اند.

مطالب مرتبط