'تلفات غیرنظامی در افغانستان کاهش می یابد'

Image caption ژنرال مک کریستال می گوید در پی کاهش تلفات غیرنظامی در افغانستان است

استنلی مک کریستال، فرمانده جدید ارتش آمریکا و نیروهای تحت امر ناتو در افغانستان می گوید تلفات غیرنظامی در این کشور باید کاهش یابد.

به گفته ژنرال مک کریستال ارتش آمریکا و نظامیان ناتو پیشگیری از تلفات غیرنظامی را در اولویت قرار می دهند.

گزارش جدیدی که به وسیله سازمان ملل متحد منتشر شده است نشان می دهد میزان تلفات غیرنظامی در افغانستان از ابتدای امسال تاکنون، 24 درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته است.

به گزارش سازمان ملل متحد بمبگذاری به وسیله شورشیان و حملات هوایی آمریکا و متحدانش علت اصلی کشته شدن غیرنظامیان در افغانستان است.

همزمان با افزایش نگزانی عمومی از تلفات غیرنظامیان در افغانستان، ارتش آمریکا خواستار آموزش بهتر نیروهایش برای مقابله با این مشکل شده است.

طالبان نیز هفته گذشته با انتشار دستورالعملی خواستار به حداقل رساندن تلفات غیرنظامی به وسیله جنگجویان خود شد.

نگرانی عمیق

ژنرال مک کریستال در مصاحبه با بی بی سی گفت افزایش تلفات غیرنظامی در افغانستان بسیار نگران کننده است.

او با اشاره به این که خواستار توجه نیروهای تحت امر خود به موضوع است تاکید کرد ایجاد توازن میان نگرانی برای غیرنظامیان و حفاظت از جان نظامی ها مشکل است.

ژنرال مک کریستال درباره امکان گفتگو با طالبان بعد از برگزاری انتخابات پیش رو در افغانستان از آمادگی آمریکا برای گفتگو با همه طرف هایی خبر داد که آماده یافتن راه حل سیاسی برای این کشور هستند.

او در این حال تاکید کرد تصمیم گیری در این باره بر عهده دولت افغانستان است.

لیس دوست، خبرنگار اعزامی بی بی سی به افغانستان می گوید فشار زیادی بر روی ژنرال استنلی مک کریستال به عنوان فرمانده جدید نظامیان آمریکا و ناتو وجود دارد تا تلفات غیرنظامی را هر چه زودتر کاهش دهد.

این در حالی است که بر اساس گزارش سازمان ملل متحد تعداد قربانیان عملیات طالبان در افغانستان بیشتر از افرادی است که در اثر حملات هوایی آمریکا و ناتو کشته می شوند.

این گزارش می افزاید دو سوم تلفات عملیات نیروهای نظامی آمریکا و ناتو در اثر حملات هوایی به مواضع طالبان رخ می دهد و علت آن استقرار شبه نظامیان در میان غیرنظامیان افغانستان است.

مطالب مرتبط