عبدالله:هوادارانم تهدید به مرگ شده اند

عبدالله عبدالله

دکتر عبدالله عبدالله، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در گردهمایی دیگری در کابل گفت که مسئولان ستاد انتخاباتی او تهدیدهای امنیتی دریافت کرده اند.

آقای عبدالله با اشاره به حمله به مسئولان ستاد انتخاباتی خود در ولایت های کاپیسا، در شمال کابل و لغمان در شرق افغانستان، گفت دولت در تامین امنیت مسئولان ستاد انتخاباتی او "ناکام" بوده است.

این در حالی است که وزارت داخله/کشور افغانستان شماری از ماموران پلیس را مامور تامین امنیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری کرده است. وزارت دفاع نیز گفته است که برای انتقال نامزدها به ولایت های دوردست هلیکوپترهای ارتش را در اختیار آنها قرار می دهد.

در همین وزارت داخله/ کشور افغانستان با انتشار اعلامیه ای از دکتر عبدالله خواسته است موضع خود را در قبال حرف هایی که از رئیس ستاد انتخاباتی او نقل شده است روشن کند. در این اعلامیه آمده است که :" ستار مراد رئیس ستاد انتخاباتی عبدالله گفته است که اگر مردم از نتایج انتخابات ناراضی باشند، ما درکابل مانند تهران تظاهرات صلح آمیز نخواهیم داشت بلکه مردم با کلاشیکوف های خود سرازیر خواهند شد."

وزارت داخله در این اعلامیه خطاب به آقای عبدالله نوشته است که:" دیگر زمان زورگویی خاتمه یافته است" .

اما آقای عبدالله در این گردهمایی سخنانی را که به رئیس ستاد انتخاباتی اش نسبت داده شده و در رسانه ها هم منتشر شده است را به شدت رد کرد.

اشرف غنی احمدزی در گردهمایی شماری از هواداران خود در رستورانی در کابل گفت او در صورت پیروزی در انتخابات نقش بیشتری به جوانان خواهد داد و هچنین زمینه آموزشهای عالی را برای آنان بیشتر فراهم خواهد کرد.

آقای احمدزی گفت که اگر او در انتخابات برنده شود، تلاش خواهد کرد که همه دانشگاه های افغانستان سه شیفت در شبانه روز داشته باشند تا تمام دانشجویان و کسانی که از تحصیل بازمانده اند، بتوانند تحصیل کنند.

بر اساس یک خبر دیگر، حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات در سفری به بغلان رفت و در میان تدابیر شدید امنیتی در گردهمایی که از سوی گروهی از شیعیان اسماعیلیه برگزار شده بود، شرکت کرد.

در این گردهمایی سید منصور نادری، از رهبران اسماعیلیه های افغانستان و عضو مجلس نمایندگان از او استقبال کرد و حمایتش را از آقای کرزی اعلام کردند.

آقای کرزی در این گردهمایی، که در دره "کیان" ولایت بغلان برگزار شد، گفت اگر او در انتخابات برنده شود، به توسعه کشاورزی، بازسازی و تامین روابط دوستانه با کشورهای جهان توجه خواهد کرد.

خانه آقای نادری در دره کیان واقع شده و این دره به طور سنتی از مراکز عمده اسماعیلیان افغانستان شمرده می شود. پیروان مذهب اسماعیلیه دومین گروه بزرگ اقلیت های مذهبی در افغانستان هستند.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان در بیست و نهم اسد/مرداد برگزار خواهد شد. در این انتخابات ۳۹ نامزد در انتخابات ریاست جمهوری و بیش از سه هزار نفر در انتخابات شوراهای ولایتی نامزد هستند.

ناظران امور تهدیدهای امنیتی در این انتخابات را از چالشهای عمده بر سر راه آن می دانند.

مطالب مرتبط