'نامزدهای انتخابات به آزادی رسانه ها توجه کنند'

نشان گزارشگران بدون مرز
Image caption گزارشگران بدون مرز از نامزدها خواسته که آزادی رسانه ها را در همایش انتخاباتی خود مطرح کنند

گزارشگران بدون مرز از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواسته است که آزادی مطبوعات را در صدر برنامه های خود قرار دهند.

این نهاد که مقر آن در شهر پاریس، پایتخت فرانسه است، در نامه ای به نامزدهای دومین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نوشته است که تهدیدها علیه خبرنگاران در این کشور "هر روز بیشتر می شود".

سازمان گزارشگران بدون مرز گفته است که طالبان خبرنگارانی را که تسلیم خواست های آنها نمی شوند، "تهدید به مرگ" می کنند و علاوه بر آنها گروه های جنایت کار و مافیایی هم مانند طالبان آنها را تهدید می کنند.

گزارشگران بدون مرز در نامه خود مناطق جنوبی و شرقی افغانستان را "به شدت بی ثبات" و "دو نقطه سیاه" در زمینه اطلاع رسانی خوانده است. به گفته این سازمان، حضور خبرنگاران در این دو منطقه هر روز کمتر می شود.

در این نامه همچنین آمده است که در دیگر مناطق افغانستان ماموران امنیت ملی خبرنگاران را "تهدید و ضرب و شتم" می کنند. گزارشگران بدون مرز گفته است که در هفتم اسد/مرداد شش خبرنگار در شهر هرات از سوی ماموران پلیس، اهانت و ضرب و شتم شدند.

این سازمان گفته است که ناتوانی پلیس و دستگاه قضایی افغانستان در دستگیری قاتلان عبدالصمد روحانی، خبرنگار بی بی سی، زکیه زکی، مدیر رادیوی محلی صدای صلح و جاوید احمد، خبرنگار یک شبکه تلویزیونی کانادایی، تعهدات دولت این کشور در رعایت موازین دولت قانونی را زیر سوال برده است.

تعهدات عملی

گزارشگران بدون مرز از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواسته است که به وضعیت آزادی مطبوعات در این کشور شخصاً توجه کنند. این سازمان نوشته است: "ما از شما می خواهیم که در گردهمایی های انتخاباتی به وضوح در این باره تعهدات عملی و اجرایی پیشنهاد کنید و در برنامه انتخاباتی خود این پرونده را در صدر مطالبات خود قرار بدهید."

به نوشته گزارشگران بدون مرز، مردم افغانستان در تاریخ معاصر این کشور هیچ گاهی تا این حد به اطلاعات تولید شده از سوی افغانها و برای افغانها دسترسی نداشته اند. این سازمان از نامزدهای انتخابات خواسته است که در صورت پیروزی در انتخاب آزادی رسانه ای را در این کشور نهادینه کنند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در نامه خود نوشته است: "ما به تعهد روشن شما برای پایان دادن به آزارهای قضایی-مذهبی علیه روزنامه نگاران حساب می کنیم. ما می خواهیم که برای رعایت استقلال رادیو و تلویزیون های خصوصی اقدام کنید."

این سازمان همچنین از نامزدهای انتخابات به عنوان "نامزدهای بالاترین مقام اجرایی و عملاً قضایی" کشور خواسته است که متعهد شوند که پرویز کامبخش، روزنامه نگار زندانی را آزاد کنند.

آقای کامبخش به اتهام بارگذاری و چاپ چند نسخه از مقاله ای که گفته می شود زن ستیزی در اسلام موضوع آن بوده، به ۲۰ سال زندان محکوم شده است. گزارشگران بدون مرز این حکم را "غیرعادلانه" خوانده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز بدون خطاب به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نوشته است: "این ماجرای تاسف برانگیز به تنهایی می تواند رهنمای شما در اعلام موضع علنی علیه سو استفاده سیاسی از اتهام "کفرگویی" باشد. ضروری است تاکید شود که اصل ۱۳۰ قانون اساسی در رابطه به پرونده های مربوط به "جرایم" عقیدتی نباید مورد استفاده قرار گیرد."

مبارزه با فساد

این سازمان در ادامه نامه خود همچنین نوشته است: "بدون مطبوعاتی آزاد که قادر باشد خطاهای دولت را منعکس کند، دولت و جامعه جهانی چگونه می توانند مدعی مبارزه با فسادی شوند که هر روز بیشتر دولت را به قعر خود فرومی کشد؟ اگر دولت ناتوان در دفاع از آزادی بیان باشد، چگونه می توان با تبلیغات طالبان مبارزه کرد؟"

گزارشگران بدون مرز همچنین نوشته است که اگر راهی برای حل مشکلات موجود در زمینه آزادی رسانه ها پیدا نشود، "دولت افغانستان اعتماد روزنامه نگاران و افکار عمومی را از دست خواهد داد و با مشکلات پیچیده تری رو به رو خواهد شد. از جمله می توان به عدم همیاری اتحادیه اروپا، که همکار افغانستان از نظر اقتصادی، سیاسی و نظامی است، اشاره کرد."

در حال حاضر در افغانستان ده ها شبکه تلویزیونی خصوصی، بیش از صد ایستگاه رادیویی و صدها نشریه چاپی به پخش و انتشار برنامه و مطلب می پردازند. علاوه بر این شمار زیادی از رسانه های بین المللی هم در این کشور خبرنگار دارند.

دولت افغانستان حضور و فعالیت این رسانه ها در کشور را از دستاوردهای عمده خود در هفت سال اخیر می داند، اما منتقدان دولت می گویند هنوز هم چالش های زیادی بر سر راه رسانه ها و روزنامه نگاران وجود دارد.

مطالب مرتبط