اتمر: هیچ نیرویی نمی تواند انتخابات را اخلال کند

حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان
Image caption آقای اتمر تاکید کرد که انتخابات در سراسر افغانستان برگزار خواهد شد

وزارت داخله (کشور) افغانستان اعلام کرده که نیروهای امنیتی این کشور در برابر تهدید طالبان و تلاشهای این گروه به اخلال انتخابات ایستادگی می کنند.

حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان تاکید کرد که انتخابات در تمامی بخشهای جنوب و شرق افغانستان برگزار خواهد شد و نیروهای امنیتی آماده تامین امنیت انتخابات هستند.

این سخنان آقای اتمر در واکنش به اعلامیه گروه طالبان ابراز می شود که اخیرا با تحریم انتخابات افغانستان، هشدار دادند که مانع از شرکت مردم در انتخابات خواهند شد.

طالبان در اعلامیه خود شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را "حمایت از آمریکایی های اشغالگر" خواندند و گفتند که افغانها به جای شرکت در انتخابات، از راه پیوستن به "جهاد و مقاومت" در "آزادی کشورشان" سهم بگیرند.

امنیت انتخابات

هرچند اعلامیه طالبان نگرانی ها در مورد امنیت برگزاری انتخابات را در افغانستان تا حدی افزایش داده، اما وزارت داخله افغانستان تاکید می کند که "هیچ نیرویی" قادر به اخلال امنیت انتخابات نخواهد بود.

حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان می گوید: "با تمام این تهدیدها ما در کنار ملت خود هستیم و آنها برای انتخابات (از خانه) بیرون خواهند شد. در غزنی انتخابات برگزار خواهد شد، برخلاف تمام تهدیدهای طالبان، در قندهار انتخابات (برگزار) خواهد شد، در هلمند، در فراه، در وردک، در پکتیکا، در نورستان، و در کل مناطق افغانستان انتخابات به خیر برگزار خواهد شد."

آقای اتمر اما برخی نگرانی ها را موجه می داند و می گوید که ممکن است در برخی از حوزه ها انتخابات با مشکلات امنیتی روبرو شود.

او می گوید: "ما به هیچ وجه ادعا نمی کنیم که صد در صد در هر جای افغانستان انتخابات (برگزار) خواهد شد، اما این ادعا را می کنیم که در سی و چهار ولایت افغانستان در اکثر مناطقش انتخابات برگزار خواهد شد."

شماری از کشورهای اروپایی برای تامین امنیت انتخابات افغانستان سربازان اضافی به این کشور می فرستند.

مقامات افغان می گویند، تعداد مجموعی سربازانی که تامین امنیت انتخابات افغانستان را برعهده خواهند داشت، تا سیصد هزار نفر می رسد که این رقم شامل نیروهای افغان و خارجی می شود.

افغانستان در بیست و نهم امسال انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی خود را برگزار می کند اما ناظران امور می گویند، نا امنی ها و حملات گروه طالبان، از چالش های اصلی بر سر راه برگزاری این انتخابات خواهد بود.

مطالب مرتبط