نشریات کابل: یکشنبه ۱۱ اسد

تلفات غیرنظامیان، بحث اجرای عدالت و نگرانی و امید در مورد شرکت در انتخابات افغانستان، از مسایل مطرح شده در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه اراده تلفات غیرنظامیان را مهم تشخیص داده و نوشته برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان باید راه های معقول جستجو شود.

نویسنده اراده با اشاره به گزارش تازه ای سازمان ملل متحد در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان نوشته در شش ماه گذشته بیش از هزار غیرنظامی در درگیری های این کشور جان باخته اند.

اراده در ادامه می افزاید آنانی که برای قربانیان غیرنظامی اشک می ریزند باید در برنامه های نظامی خود تجدید نظر کنند.

روزنامه آرمان ملی هم در سرمقاله خود نوشته طالبان خرمن های دهقانان ولایت غور را به آتش کشیدند.

نویسنده به این نظر است که طالبان فراری از جنوب در حال حاضر به ولایت غور رسیده اند و خواهان تصرف برخی مناطق این ولایت هستند.

به نوشته روزنامه آرمان ملی طالبان برای ارعاب مردم در ولسوالی پسایند ولایت غور خرمن های زارعان را به آتش کشیده اند.

روزنامه چراغ در یادداشت اصلی خود موضوع "تطبیق قانون" در افغانستان را به عنوان مهم ترین مساله برای این کشور مطرح کرده و پرسیده قانون چه زمانی به اجرا گذاشته می شود؟

نویسنده چراغ با اشاره به انتقادهای مکرر برخی از نهادهای حقوق بشری نسبت به عدم اجرای عدالت در افغانستان می نویسد، این کشور با وجود داشتن حاکمیت مشروع، تا حالا موفق به اجرای قانون نشده است.

نویسنده در ادامه می نویسد در حال حاضر رئیس جمهور کرزی برای رضایت برخی ها در انتخابات آینده افراد متهم به نقض حقوق بشر را در کنار خود آورده است.

روزنامه انیس مسوولیت مردم در برگزاری انتخابات را برجسته کرده و نوشته شرکت فعال در انتخابات، آینده روشن مردم را ضمانت می کند.

نویسنده انیس هم چنین می نویسد که با وجود تهدیدهای مخالفان، شرکت مردم در کمپاین های انتخاباتی نشان می دهد که آن ها به این روند خوشبین هستند.

روزنامه اصلاح نسبت به افزایش شمار سربازان خارجی در افغانستان اظهار نگرانی کرده و نوشته صلح به وسیله خارجی ها تامین شده نمی تواند.

به نوشته این روزنامه افغانستان به ارتش نیرومند نیاز دارد تا پاسخگوی مشکلات آن باشد و جامعه جهانی در این خصوص باید این کشور را کمک کند.

مطالب مرتبط