رئیس جدید ناتو کارش را آغاز کرد

Image caption آنرس فو راسموسن بعد از انتخاب شدن به عنوان دبیرکل ناتو از نخست وزیری دانمارک کناره گیری کرد

آنرس فو راسموسن، نخست وزیر سابق دانمارک کار خود را به عنوان دبیرکل جدید ناتو آغاز کرده است.

او طی ایراد نطقی در مقر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، در بروکسل گفت که این ائتلاف "تا زمانی که لازم باشد" به حمایت خود از مردم افغانستان ادامه خواهد داد و با گروه طالبان خواهد جنگید.

آنرس فو راسموسن گفت اولین هدف ناتو در افغانستان برگزار شدن انتخابات ریاست جمهوری معتبر در این کشور است. بیستم اوت در افغانستان انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

او گفت که در دراز مدت ناتو به سمت انتقال تامین امنیت به خود افغان ها حرکت خواهد کرد. اما دبیرکل جدید ناتو وعده داد که این ائتلاف به حمایت مردم افغانستان "تا زمانی که لازم است"، ادامه خواهد داد.

مارک ساندرز، گزارشگر بی بی سی در بروکسل، می گوید احتمال این که بخش عمده دوره ریاست آقای فو راسموسن بر ناتو صرف جنگ در افغانستان شود، زیاد است.

ناتو فرماندهی نیروهای بین المللی است که از 64 هزار و پانصد سرباز تشکیل شده است. این نیروها در مقابله و جنگ علیه طالبان مشارکت دارند.

آقای فو راسموسن گفت او می خواهد که ناتو "مشارکت استراتژیک واقعی" با روسیه داشته باشد و "زمینه همکاری" میان ناتو و روسیه وجود دارد.

در حالی که ناتو در نظر دارد حضور خود را به سمت شرق اروپا گسترش دهد، روسیه این ائتلاف را برای مرزهای خود خطرآفرین می داند.

از زمان آغاز جنگ در افغانستان در سال 2001، نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی بیشترین شمار تلفات نیروهای خود در این کشور را در ماه ژوئیه متحمل شده اند.

در حالی که تلفات نیروهای آمریکایی در این ماه 43 نفر اعلام شده، مجموع تلفات نیروهای ناتو 74 تن بوده است.

در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و در پی تشدید عملیات نیروهای ناتو علیه شورشیان طالبان، خشونت ها در این کشور افزایش یافته است.

در همین حال، دولت آمریکا در نظر دارد که تا پایان سال میلادی جاری نیروهایش را تا سقف 21 هزار نفر در افغانستان افزایش دهد.

خبرگزاری ها گزارش کرده اند که در سال میلادی جاری بیش از 2300 شورشی طالبان در درگیری با نیروهای ناتو کشته شده اند.

مطالب مرتبط