'کمپین پنج میلیون رای دهنده زن' در افغانستان

حسن بانو غضنفر، وزیر امور زنان
Image caption خانم غضنفر سنتهای اجتماعی را از چالشهای عمده بر سر راه زنان دانست

زنان در افغانستان برای افزایش مشارکت سیاسی زنان، به ویژه در انتخابات ریاست جهموری و شوراهای ولایتی برنامه تازه ای را آغاز کرده اند.

این برنامه امروز، ۱۳ اسد/مرداد رسماً با عنوان "کمپاین پنج میلیون زن رای دهنده" با حضور بیش از ۱۶۰۰ زن در کابل آغاز شد و هدف اصلی آن تشویق زنان برای مشارکت در انتخابات آینده است.

در این نشست شماری از فعالان حقوق زن از کابل و ولایات مختلف افغانستان شرکت کردند و خواستار حمایت مردم، نهادهای دولتی و جامعه بین المللی از مشارکت زنان در انتخابات شدند.

سنتهای اجتماعی

حسن بانو غضنفر، وزیر امور زنان افغانستان در این مراسم سطح پایین آگاهی و بی سوادی زنان و همچنین سنتهای اجتماعی را از عمده ترین چالش ها بر سر راه مشارکت زنان در روندهای سیاسی دانست.

خانم غضنفر گفت: "یک سلسله عنعنات و سنت هایی در جامعه ما وجود دارد که مانع رشد زنان می شود. این مسائل نه در قانون تسجیل شده و نه شریعت این چیزها را اجازه داده است."

او افزود: "آمار نشان می دهد که حدود ۴۰ درصد خانم ها کارت رای دهی گرفته اند. تمام کوشش ما در ۱۶ روز آینده این خواهد بود که زنان کارت هایی را که گرفته اند، استعمال کنند." وزیر زنان افغانستان نا امنی را از مشکلات اصلی بر سر راه زنان ندانست. او گفت مشکلات امنیتی "موقتی" است و "این مشکلات به زودی از میان برداشته خواهد شد."

اما فوزیه کوفی عضو مجلس نمایندگان و یکی از شرکت کنندگان این نشست گفت مشکل امنیتی و عدم توجه نهادهای دولتی هم از دیگر دلائل شرکت نکردن زنان در امور سیاسی، به ویژه انتخابات است.

نگرانی

Image caption خانم کوفی گفت اگر زنان در انتخابات حضور نداشته باشند، مشروعیت انتخابات زیر سوال خواهد رفت

خانم کوفی ابراز نگرانی کرد که اگر مقام ها و نهادهای مسئول توجه لازم در این زمینه نکنند، ممکن است زنان رای دهنده نتوانند در انتخابات در حد مورد انتظار شرکت کنند.

خانم کوفی گفت: "نگرانی ما این است که اگر خواهران ما در انتخابات حضور نداشته باشند، مشروعیت انتخابات زیر سوال خواهد رفت."

این عضو مجلس گفت عدم توجه بیشتر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به مسائل مربوط به زنان هم باعث شده تا علاقه مندی زنان به شرکت در انتخابات بسیار زیاد نباشد.

او افزود: "من فکر می کنم با توجه به این که کاندیداهای مختلف برنامه های مشخصی برای حضور زنان ندارند، ممکن است مشارکت زنان (در انتخابات) کم باشد."

وژمه فروغ، از برگزار کنندگان این کمپین از نهادهای دولتی و مردم افغانستان خواست که از زنان حمایت کنند تا آنها بتوانند در انتخابات بیشتر شرکت کنند.

خانم فروغ گفت براساس برآورد برگزار کنندگان این کمپین حدود پنج میلیون رای دهنده زن به طور ثابت و بالفعل توانایی شرکت در انتخابات را دارند. این تعداد زنان ۱۷ درصد کمتر از آماری است که کمیسیون مستقل انتخابات ارائه کرده است.

بر اساس آمار کمیسیون انتخابات افغانستان کل رای دهندگان افغان حدود ۱۷ و نیم میلیون تن هستند که از آن جمله ۳۹ درصد آنها زن هستند.

اما خانم کوفی در مورد آمار کمیسیون انتخابات ابراز تردید کرد و گفت که احتمال آن وجود دارد که در برخی مناطق افغانستان آمار واقعی زنان رای دهنده کمتر از آمار ارائه شده باشد.

اصلاح قوانین

Image caption زنان شرکت کننده خواهان حمایت دولت و نهادهای بین الملل از شرکت زنان در انتخابات شدند

زنان شرکت کننده در این نشست اعلامیه ای را منتشر کردند و در آن از دولت افغانستان خواستند که بر اساس تعهدات خود از حقوق اساسی زنان حمایت و برای برگزاری شفاف انتخابات اقدامات عملی کند.

در این اعلامیه تاکید شده است که نامزدهای انتخابات به تحقق مطالبان زنان توجه کنند و اصلاح قوانینی که زندگی زنان را تحت تاثیر قرار می دهند را شامل برنامه های خود کنند.

در این اعلامیه همچنین از مقامهای محلی و نهادهای ملی و بین المللی خواسته شده است که برای تامین امنیت حضور زنان در انتخابات تلاش و از کمپین پنج میلیون زن رای دهنده حمایت کنند.

مسئولان کمپین پنج میلیون زن رای دهنده از وزارتخانه های اطلاعات و فرهنگ و حج و اوقاف و همچنین از نهادهای فرهنگی و دینی خواسته اند که از طریق رسانه ها و مراکز مذهبی زنان رای دهنده را برای شرکت در انتخابات تشویق کنند.

آنان از کمیسیون انتخابات هم خواسته اند که تلاش کنند زمینه مشارکت زنان در انتخابات را بیشتر فراهم کنند. تهیه وسائل حمل و نقل رایگان برای زنان در روز برگزاری انتخابات یکی از خواستهای آنها است.

وژمه فروغ گفت این کمپین با پایان یافتن انتخابات خاتمه نخواهد یافت. به گفته او، مسئولان این کمپین تلاش خواهند کرد آن را تا برگزاری انتخابات پارلمانی سال آینده ادامه دهند.

این در حالی است که پیشتر از این برنامه "کمپین ۵۰ درصد" هم برای طرح مطالبات زنان از رئیس جمهوری آینده افغانستان به راه انداخته شده بود. این برنامه از سوی برخی از نهادهای مدنی و فعالان حقوق زنان آغاز شد.

مطالب مرتبط