نشریات کابل: سه شنبه 13 اسد

انفجار مرگبار یک بمب در غرب افغانستان و نگرانی ها امنیتی در آستانه برگزاری انتخابات، در بیشتر روزنامه های کابل بررسی شده است.

روزنامه هشت صبح سرمقاله خود را به انفجار روز گذشته در شهر هرات در غرب افغانستان اختصاص داده و آن را پاسخی برای سخنان وزیر داخله افغانستان تلقی کرده که از تامین امنیت انتخابات اطمینان داده بود.

حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان گفته بود که "هیچ نیرویی" قادر به اخلال امنیت انتخابات نیست. نویسنده هشت صبح افزوده که هنوز بیست و چهار ساعت از ابراز این سخنان نگذشته بود که انفجار در غرب افغانستان، دوازده کشته و بیش از بیست زخمی برجا گذاشت.

این روزنامه نوشته که انفجار در هرات، جدا از هر مسئله دیگری، تاثیرات بد روانی خود را بر افکار عامه در افغانستان بر جا گذاشت.

روزنامه به سوی فردا از مردم افغانستان خواسته است که با هر امکاناتی که دارند از برگزاری انتخابات در کشورشان حمایت کنند و اجازه دهند نخستین تجربه های دموکراسی در این کشور با نیرو و قوت به پیش برود.

این روزنامه با اشاره به یک نوشته سفیر آمریکا در کابل که در روزنامه واشنگتن پست چاپ شده و در آن افغانها را به شرکت گسترده در انتخابات تشویق کرده، نوشته است که "بیاید حداقل به اندازه بیگانه ها به خود دل بسوزانیم."

روزنامه به سوی فردا نوشته که سفیر آمریکا، با آنکه یک خارجی است، در صدد تشویق مردم افغانستان برای شرکت در انتخابات است، اما به نوشته روزنامه، شماری از افغانها با آنکه شهروندان این کشور هستند، تلاش دارند روند انتخابات را مختل کنند.

این روزنامه نوشته: "نباید خواسته یا ناخواسته با دشمنان مردم افغانستان که هرگز نمی خواهند دموکراسی و مردم سالاری در کشور حاکم شود، همگام شویم."

روزنامه راه نجات در سرمقاله خود از دولت افغانستان و جامعه بین المللی به شدت انتقاد کرده که به نوشته روزنامه، برنامه واحد و تنظیم شده ای در قبال چالش های امنیتی و فعالیت گروه طالبان ندارند.

این روزنامه نوشته که گروه طالبان، در سراسر افغانستان به شکل واحد و سازمان یافته فعالیت می کنند اما دولت افغانستان و نیروهای خارجی، تنها درگیر چند ولسوالی در جنوب افغانستان شده اند و قادر نیستند با حضور گروه طالبان در شمال این کشور مبارزه کنند.

راه نجات نوشته که در میان کشورهای غربی و اروپایی نیز در مورد جنگ افغانستان سیاست واحد و پذیرفته شده ای وجود ندارد. به نوشته روزنامه، یک کشور از گفتگو با طالبان حمایت می کند، دیگری آن را رد می کند، دیگری مذاکره با طالبان را تا بعد از انتخابات به تعویق می اندازد و دیگری هم می گوید که مسئله مذاکره با طالبان موضع دولت افغانستان را در برابر این گروه تضیعف می کند و باید از آن صرف نظر کرد.

نویسنده ابراز نگرانی کرده که عدم شفافیت و هماهنگی در سیاست های کلان مربوط به افغانستان، وضعیت را در این کشور بدتر کرده و مردم را در بی سرنوشتی و سردرگمی قرار می دهد.

روزنامه ماندگار نسبت به "پیچیدگی" وضعیت افغانستان در آستانه انتخابات ابراز نگرانی کرده است.

این روزنامه نوشته که با گذشت هر روز و نزدیک تر شدن زمان برگزاری انتخابات، وضعیت امنیتی در افغانستان بدتر می شود و دپلومات های خارجی از جمله فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان و نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان از "پیچیدگی" وضعیت این کشور سخن می گویند.

ماندگار این سوال را مطرح کرده که آیا وضعیت موجود، برگزاری انتخابات را در افغانستان به تعویق خواهد انداخت؟

روزنامه ویسا خطاب به جامعه جهانی نوشته است که یا باید شکست را در افغانستان بپذیرند و یا هم استراتژی جدیدی را در برخورد با مسایل افغانستان پیاده کنند.

نویسنده ویسا افزوده که استراتژی جدید جامعه جهانی در قبال نا امنی های افغانستان، باید روی این نکته استوار باشد که مرکز رهبری نا امنی ها در افغانستان در کجاست و کدام منابع در حمایت از این نا امنی ها قرار دارند؟