سه صد هزار نفر برای امنیت انتخابات افغانستان

ارتش افغانستان
Image caption سربازان ارتش افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می گوید حدود سه صد هزار نیروی امنیتی در تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان شرکت خواهند داشت.

این نیرو شامل سربازان افغان و خارجی می شود که در نقاط مختلف افغانستان مستقر می شوند.

وزارت دفاع افغانستان می گوید، با این نیرو از هر گونه تلاش برای اخلال روند انتخابات جلوگیری خواهد شد.

افغانستان در هفته های اخیر شاهد افزایش چشمگیر خشونت ها بوده است. گروه طالبان هشدار داده اند که مانع برگزاری انتخابات خواهند شد.

مبارزه با تهدید طالبان

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که سربازان ارتش، پلیس، ماموران اطلاعاتی، نیروهای ناتو و افرادی که تازه به ارتش و پلیس افغانستان جذب شده و در حال سپری کردن دوره های آموزشی خود هستند، شامل نیروی سه صد هزار نفری امنیت انتخابات می شوند.

ژنرال عظیمی گفت که این نیروها، تا زمان اعلام نتایج انتخابات، در محلاتی که توظیف شده اند، حضور خواهند داشت و از بروز هر گونه بی نظمی جلوگیری خواهند کرد.

حدود دو هفته دیگر به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان باقی مانده است.

نیروهای ناتو به تازگی یک عملیات بزرگ نظامی را در جنوب افغانستان تکمیل کرده اند که هدف از آن بیرون راندن گروه طالبان از چند ولسوالی/فرمانداری در جنوب افغانستان و فراهم کردن زمینه های برگزاری انتخابات بود.

اما گزارشها حاکی است که هنوز در برخی از مناطق جنوب و شرق افغانستان حاکمیت دولتی وجود ندارد و گروه طالبان کماکان حضور خود را در آن حفظ کرده اند.

طالبان اخیرا با انتشار یک اعلامیه گفتند که مانع از شرکت مردم افغانستان در انتخابات می شوند و هشدار دادند که یک روز پیش از انتخابات، راه ها را به روی وسایط نقلیه دولتی و شخصی خواهند بست.

اگرچه دولت افغانستان با این اعلامیه طالبان با بی توجهی برخورد کرد و گفت که آمادگی کامل برای تامین امنیت انتخابات در سراسر افغانستان دارد، اما آگاهان امور باور دارند که حضور گسترده طالبان در برخی از مناطق افغانستان، مانع از شرکت مردم در این مناطق در انتخابات خواهد شد.

مطالب مرتبط