انفجار در شرق افغانستان شش کشته داد

ننگرهار - در شرق افغانستان

مقام های محلی افغان می گویند در اثر انفجار یک بمب در شرق افغانستان، شش نفر کشته شده اند.

این انفجار در ولسوالی پچیراگام ولایت ننگرهار صورت گرفته است.

مقامات محلی در ننگرهار گفتند که قربانیان این حمله، چهار کارمند یک شرکت امنیتی خصوصی و دو تن از متنفذان قومی بوده اند.

این انفجار در ادامه موجی از حملات مسلحانه و بمبگذاری ها در سراسر افغانستان صورت می گیرد که در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان شدت گرفته است.

روز گذشته کابل، پایتخت افغانستان، مورد اصابت هشت راکت قرار گرفت و در ولایت زابل در جنوب افغانستان نیز، یک حمله انتحاری پنج نفر را کشت و حدود شانزده تن دیگر را زخمی کرد.

وزارت داخله افغانستان می گوید در مورد انفجار بمب در شرق افغانستان تحقیق می کند و در پی جلوگیری از وقوع همچو حوادث در آینده است.

ده ها هزار سرباز افغان و خارجی برای تامین امنیت انتخابات افغانستان مامور شده اند.

هشدار طالبان

طالبان که عمده ترین گروه مسلح مخالف دولت افغانستان به حساب می آید قبلا در اعلامیه ای از مردم افغانستان خواسته بودند که در انتخابات شرکت نکنند. طالبان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایت را یک برنامه آمریکایی خوانده اند.

از نظر طالبان شرکت در انتخابات به معنای تائید اشغال افغانستان از سوی آمریکا است.

طالبان همچنین اعلام کردند که راه های منتهی به مراکز رای دهی را خواهند بست. و مانع از برگزاری انتخابات در مناطق تحت کنترل و نفوذ خود خواهند شد.

وزارت داخله افغانستان اندکی پس از آن اعلام کرد که نیروهای دولتی و حامیان بین المللی آنها برای برگزاری انتخابات و تامین امنیت آن تلاش خواهند کرد و هیچ نیرویی نمی تواند مانع برگزاری انتخابات شود.

حوادث اخیر از جمله شلیک موشک به کابل پایتخت و حمله پیهم به ستاد های انتخاباتی نامزدان در مناطق مختلف نشان می دهد که نگرانی های امنیتی جدی است و اگر نیروهای امنیتی تا قبل از انتخابات نتوانند اوضاع را در حد قابل ملاحظه ای بهبود بخشند، بعید نیست که ترس از نا امنی ها بر مشارکت مردم در انتخابات تاثیر بگذارد.

مطالب مرتبط