'کودکان افغان در حمله هوایی کشته شدند'

ساکنان محل اجساد قربانیان را به مرکز قندهار منتقل کردند
Image caption ساکنان محل اجساد قربانیان را به مرکز قندهار منتقل کردند

ساکنان روستایی در جنوب افغانستان می گویند در اثر یک حمله هوایی نیروهای بین المللی شب گذشته، سه کودک و یک مرد افغان کشته شده اند.

آنها اجساد این افراد را برای نشان دادن به مقامات، به مرکز شهر قندهار آورده اند. مقامات ناتو می گویند در حال بررسی این گزارش هستند.

نظامیان آمریکایی می گویند، در همین منطقه، چهار شورشی سوار بر موترسایکل را در یک حمله هوایی کشته اند، اما هنوز تلفات غیرنظامیان در این حمله مورد تایید آنها قرار نگرفته است.

مسئله کشته شدن غیرنظامیان در حملات هوایی نیروهای آمریکایی، به موضوع جنجال برانگیزی در افغانستان تبدیل شده است.

فرمانده جدید ناتو در افغانستان دستور داده است که نیروهای تحت فرمان او استفاده از حملات هوایی را به حداقل ممکن کاهش دهند.

یک خبرنگار آسوسیتد پرس شاهد انتقال اجساد قربانیان این عملیات به مهمانخانه والی قندهار بوده است.

روستائیان که از منطقه ای به نام کووک در حدود بیست کیلومتری شمال مرکز قندهار به این شهر آمده اند، شعارهای "مرگ بر آمریکا" سر دادند.

'مردان مسلح'؟

عبدالرحیم، پدر کودکانی که در این حمله کشته شده اند به خبرنگاران گفت که دو هلی کوپتر در اطراف محل اقامتش گشت زدند و بعد دو راکت شلیک کردند که به خانه او اصابت کرد.

او گفت که برادر و یک پسر دیگر او در این حمله زخمی شده اند.

او گفت: "گناه کودکان من چه بود؟ آنها طالب نبودند."

عبدالرحیم اضافه کرد: "آیا آنها (نیروهای خارجی) اینجا آمده ند که کشور ما را بسازند یا کودکان بی گناه ما را بکشند؟"

ارتش آمریکا پذیرفته است که محلی را در ولسوالی ارغنداب ولایت قندهار مورد حمله هوایی قرار داده است. نظامیان آمریکایی می گویند، در این حمله چهار مرد مسلح موترسایکل سوار در یک منطقه دور از محله مسکونی، هدف قرار گرفتند.

اما یک سخنگوی نظامیان آمریکا گفت که آنها در حال بررسی ادعای کشته شدن غیرنظامیان هستند.

سازمان ملل متحد هفته گذشته گفت که تعداد تلفات غیرنظامیان در افغانستان، در نیمه اول سال 2009، به تناسب سال گذشته، نزدیک به بیست و پنج درصد افزایش یافته است.

مطالب مرتبط