نگرانی فیفا از امنیت انتخابات افغانستان

انتخابات افغانستان
Image caption انتخابات افغانستان

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می گوید برگزاری انتخابات در ده ولایت این کشور با چالش های عمده امنیتی روبروست.

مسئولان این نهاد می گویند این ولایات جدا از ولایات جنوبی افغانستان هستند که از قبل در باره امنیت آنها ابراز نگرانی شده بود.

شماری از این ولایات، که نهاد فیفا آنها را در معرض خطر امنیتی توصیف کرده است، در غرب، شمال و شرق افغانستان موقعیت دارد.

مسئولان این نهاد همچنین گفته اند که در چهارده ولسوالی افغانستان مردم به مراکز رای دهی دسترسی ندارند و گشایش مراکز رای دهی به دلیل حضور مخالفان مسلح دولت در این ولسوالی ها، دور از امکان خواهد بود.

فیفا این اظهارات را پس از آن مطرح می کند که به گفته مسئولان این نهاد، گروهی از ناظران آنها، به تازگی از مراکز انتخاباتی در سراسر افغانستان دیدن کرده است.

در گزارش نهاد فیفا، ولایاتی که بیشترین خطر امنیتی در آن وجود دارد، مشخص نشده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز با نشر گزارشی از دست یابی به یک نقشه محرمانه حکومت افغانستان خبر داده که در آن 133 ولسوالی افغانستان از جمله مناطقی خوانده شده اند که با تهدیدهای امنیتی روبروست.

در این گزارش گفته شده که براساس این نقشه سیزده ولسوالی در این کشور به طور مستقیم تحت کنترول مخالفان مسلح حکومت افغانستان قرار دارد.

حکومت افغانستان تا حالا در این مورد واکنشی نشان نداده است. اما مقام های امنیتی این کشور پیشتر تائید کرده بودند که حکومت در 10 ولسوالی حاکمیت ندارد.

نیروهای بریتانیایی و آمریکایی، اخیرا عملیاتی را در جنوب افغانستان آغاز کرده اند که هدف آن بیرون راندن طالبان از ولسوالی های تحت کنترول آنها بود.

اما به نظر می رسد، طالبان هنوز در برخی از مناطق جنوبی افغانستان از جمله ولایت هلمند که شاهد عملیات نظامی نیز بود، قادر به فعالیت هستند.

امروز (پنجشنبه، پانزده اسد) انفجار دو بمب در ولایت هلمند منجر به کشته شدن بیست و شش نفر شد که 21 نفر از آنان غیرنظامی و پنج تن دیگر ماموران پلیس بودند.

دولت افغانستان می گوید حدود سه صد هزار نیروی امنیتی در تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی شرکت خواهند داشت.

مطالب مرتبط