کرزی: مخالفان به زندگی عادی برگردند

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی پیش از این هم چند بار موضوع گفتگو با مخالفان را مطرح کرده بود

حامد کرزی، رئیس جمهوری و یکی از نامزدهای انتخابات افغانستان از مخالفان مسلح حکومتش خواسته است که به زندگی عادی برگردند.

آقای کرزی که در یک همایش انتخاباتی در ورزشگاه غازی کابل سخنرانی می کرد از گروه طالبان، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و افرادی که به گفته او ناراحتند، خواست که به روند صلح بپیوندند.

آقای کرزی گفت: "هر جایی که برادران ناراحت ما هستند، چه آنها طالبان باشند و چه اعضای حزب اسلامی باشند و چه هر کسی دیگر باشند، بیایند به خاک خود و در زندگی آرام با هموطنان خود به سر ببرند."

او در سخنرانی کوتاه خود، که با حمایت هواداران او همراه بود، جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

آقای کرزی پیش از این هم چندین بار موضوع گفتگو با مخالفان را مطرح کرده بود، اما از سوی مخالفان رد شده بود.

آقای کرزی گفته است که اگر او در انتخابات برنده شود، برای تامین صلح در کشورش تلاش خواهد کرد. این در حالی است که بیشتر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هم تلاش برای ثبات و گفتگو با شورشیان را در برنامه خود جا داده اند.

اما طالبان اخیراً با انتشار اعلامیه ای این انتخابات را تحریم کردند و از مردم خواستند که در آن شرکت نکنند.

آنها همچنین در اعلامیه خود گفتند که در روز برگزاری انتخابات راهها را به روی رفت آمد خواهند بست تا کسی نتواند به مراکز رایگیری بروند.

گردهمایی امروز در ورزشگاه غازی، که در آن هزاران تن شرکت کردند، گفته می شود بزرگترین گردهمایی به حمایت از نامزدی حامد کرزی از آغاز مبارزات انتخاباتی در کابل بوده است.

در این گردهمایی که تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد، هر دو معاون آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اسد/مرداد و شماری از اعضای مجلس نمایندگان هم شرکت کردند.

مطالب مرتبط