شهلا عطا: طالبان پسران من هستند

شهلا عطا
Image caption خانم عطا می گوید او در صورت پیروزی بیست درصد کرسی های کابینه خود را به زنان می دهد

شهلا عطا یکی از دو نامزد زن در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می گوید اگر پیروز شود بیست در صد کرسی های کابینه را به زنان اختصاص می دهد. او می گوید که می خواهد در افغانستان به مرد سالاری پایان دهد و توجه بیشتر به زنان صورت گیرد.

داوود قاریزاده در کابل در یک گفتگوی ویژه با شهلا عطا ابتدا از او پرسیده است که برنامه او برای تامین امنیت در افغانستان چیست؟

تا وقتی که دولت دولت مردمی نباشد، با انتخاب مردم روی کار نیاید، مردم علاقه و باور نداشته باشند، امنیت هیچ گاهی در افغانستان برقرار نخواهد شد. امنیت و اقتصاد با هم پیوسته است. نه اقتصاد ما خوب می شود و نه امنیت ما. بی امنیتی ناشی از بیکاری است.

ما تقریبا دو میلیون معتاد مواد مخدر داریم؛ ما از دانشگاه کابل ۱۲۰ هزار فارغ التحصیل داریم، اینها در اثر بی کاری یا به القاعده پیوسته اند تا پولی برای خانواده های خود تامین کنند، یا این که معتاد مواد مخدر شده اند. اگر شخصی معتاد باشد، دست به هر کاری می زند و می تواند سبب نا امنی شود.

شما در مورد مشکلاتی صحبت می کنید که همه افغانها درباره اش می دانند، ولی چه راهکاری را برای تامین امنیت پیشنهاد می کنید؟

راه مذاکره با طالبان. منظور من طالبان افغانی است نه طالبانی که از چچن آمده اند یا از جایی دیگر. من با آنها کاری ندارم آنها القاعده هستند. اما طالبانی که بچه های این خاک هستند، اگر این طالبان به صندوق های رای رفتند و در انتخابات شرکت کردند، یک حکومت انتخابی واقعی به وجود آمد، من فکر نمی کنم که دیگر اصلاً نا امنی وجود داشته باشد.

شما چقدر مطمئن هستید که طالبان حاضر شوند و بیایند با یک رئیس جمهوری زن کار کنند. در حالی که در دوره طالبان زنان حق بیرون رفتن از خانه، تحصیل و کار را نداشتند.

فکر نمی کنم. چرا که در میان طالبان همان وقت هم مخالفت هایی نبود. اصلا وقتی ما طالب می گوئیم، طالب، طلب کننده علم قرآن را می گویند. کسی که وقتی کتاب آسمانی را می خواند...

از آن می گذریم، کسانی که امروز عملا علیه نظام می جنگند، به اینها چه می گویید؟

این ها بدخواه دولت فعلی هستند. بدخواه شهلا عطا نیستند. شهلا عطا یک مادر است. در آمریکا تغییر آمد. خوب ما خود را با آنها مقایسه نمی کنیم. اما می خواهیم کشوری که مردسالار بوده، زن سالار شود. چون اگر پادشاهی، ریاست جمهوری یا فرماندهی بود، از برادران ما بود. اینها همه چیز را قبضه کرده اند.

حداقل دست شهلا عطا به خون آلوده نیست. دست مادران به خون آلوده نیست. طوری که مادر به اولاد خود مهربان است، به خانواده و شوهرش وفادار است، همانگونه به ملت و اولادش وفادار می باشد. و این کشور خانه زنان است.

یکی از شرایط اصلی طالبان برای پیوستن به روند صلح خروج نیروهای خارجی از افغانستان است. آیا شما با این شرط طالبان موافقید؟

من با شرط هیچ کسی موافق نیستم. وقتی دولت می سازم و شهلا عطا رئیس جمهوری می باشد، موافقتی که خواهم داشت، فقط با مردم افغانستان است و این که آنها چه می خواهند. نه این که خارجی ها چه می خواهند.

اگر طالبان که خود را افغان و برادر ما می خوانند، می خواهند به این سرزمین بیایند و خدمت کنند، بدون شک باید بیایند. ما خارجی ها را تا آخر در این جا نگه نمی داریم. آنها خود هم نمی خواهند این جا باشند.

وقتی اردو، پلیس و استخباراتی قوی داشتیم که قادر به پاسبانی از سرحدات افغانستان باشد، آنگاه ما به خارجی ها ضرورت نداریم. به گفته خود شان به آنها می گوییم thank you so much (خیلی ممنون) حالا بفرمایید بروید.

ظاهرا این طرح شما از همین حالا ناکام است؟

انشالله موفق است. چرا موفق نباید باشد. من اگر شرط طالبان را قبول نکنم، چرا طالبان پس نظر یک مادر را نمی پذیرند؟ وقتی یک مادر مبارزه کرده، مادر به میدان آمده و به آنها صدا می کند که خواهش می کنم بیایید به آبادی وطن تان کمک کنید. امنیت مملکت تانرا خودتان تامین کنید، مکتب های تان را خودتان بسازید تا دنیا ببینند.

مردم دنیا به افغانستان می گفتند تروریست، حالا بیایند ببینند که افغانها چقدر شهامت دارند. وقتی برادرانم بپذیرند، پس یک افغان واقعی هستند. بچه این خاک هستند. بچه های من هستند. وقتی نمی پذیرند، پس این کیست که نمی پذیرد؟ حتما القاعده است که نمی پذیرد. من قبلا گفتم که القاعده را قبول ندارم.

می دانید که یکی از عوامل ناامنی در افغانستان موجودیت فقر است. آیا برنامه ای برای ریشه کن کردن فقر دارید؟

ما باید به صورت فوری برای افراد بی کار زمینه کاری پیدا کنیم. ما معادنی داریم. اما استخراج معادن ما را متاسفانه به کسانی داده اند که کارگران را از خارج می آورند.

Image caption خانم عطا می گوید طالبان با او مشکلی ندارند

به عنوان کاندیدای زن چه برنامه ای برای بهبود وضعیت زنان دارید؟

زن افغان همیشه تحت استثمار بود...سالها و هزاران سال. هیچ وقت زن افغان را در عرصه سیاست راه ندادند. اگر زن افغان به میدان سیاست رفته، کارهایی شده که از این کار هم دست بکشند. اگر کدام کرسی بالایی به زن افغان دادند، دیده اند که زن افغان فعالتر از مردان است. باز نخواستند که زن افغان را ابقا کنند. من مشارکت عمومی زنان را می خواهم. البته کار باید به اهل کار داده شود. من نمی گویم که تمام اعضای کابینه مرا زنان تشکیل خواهند داد.

اگر در انتخابات پیروز شوید، می توانید بگویید که چند درصد کابینه شما را زنان تشکیل خواهد داد؟

شاید بیست درصد.

فکر نمی کنید بیست درصد کم است؟ وقتی می گویید نیم پیکر جامعه را زنان تشکیل می دهند؟

بله. نیم پیکر جامعه هستند. اما متاسفانه هشتاد تا هشتاد و پنج درصد مردم ما بی سواد اند. تعداد زیاد آنها را زنان تشکیل می دهند. بیشتر کوششم در عرصه معارف، تحصیلات عالی برای تمام جوانان افغانستان و خاصتا برای زنان خواهد بود تا سطح دانش شان بالا برود و فکر می کنم همه کمبودی هایی که داریم، ناشی از بی سوادی است.

مطالب مرتبط