روزنامه های کابل: ۱۷ اسد، مرگ بیت الله محسود

خبر کشته شدن بیت الله محسود رهبر طالبان پاکستانی در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

منابع خبری در پاکستان تایید کرده اند که آقای محسود در پی حمله موشکی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در وزیرستان جنوبی پاکستان کشته شد.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود با عنوان "ظالم بمرد و قاعده زشت از او بماند"، آقای محسود را "یکی از مهره های دستگاه اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، دانسته و افزوده که این اداره این "مهره خود را به قربانی داد تا حیات دیگران را تضمین کند."

به نظر نویسنده، آی اس آی برای ادامه حیات خود زیر فشارهای زیاد مجبور شد نشانی مخفیگاه یکی از "دست پروردگان" خود را در اختیار نیروهای ائتلاف بین المللی ضد تروریسم قرار دهد.

چراغ مرگ بیت الله محسود را ضربه سختی برای توانایی های عملیاتی طالبان پاکستانی دانسته و افزوده است که پس از مرگ او بدون تردید یا جنگ فروکش خواهد کرد یا بیشتر شعله ور خواهد شد.

روزنامه اراده هم نوشته است که کشته شدن بیت الله محسود در کوتاه مدت "ضربه سهمگینی" بر پیکر طالبان پاکستانی وارد خواهد کرد.

نویسنده بخش بزرگی از ناامنی های افغانستان را به رهبر طالبان پاکستانی نسبت داده و نوشته که افراد تحت فرمان او در حال حاضر در ولایات جنوبی و شرقی افغانستان با نیروهای افغان و خارجی می جنگند.

روزنامه ویسا مرگ بیت الله محسود را برای آرامش منطقه مهم خوانده و افزوده است که مردم وزیرستان، که خواهان جنگ نبودند، اکنون از "شرارت" گروه طالبان نجات یافتند.

ویسا تاکید کرده که جامعه جهانی باید در کنار حملات هوایی به مراکز طالبان در پاکستان به بازسازی و کمک به مردم این مناطق هم توجه کند.

روزنامه نخست در مطلبی نوشته است که "مغز متفکر طالبان پاکستانی" که توانسته بود حملات و انفجارهای سنگینی را در هند، پاکستان و افغانستان سازماندهی کند، دیگر در میان طالبان نیست.

به نظر نویسنده مطلب، مرگ آقای محسود "پیروزی" آمریکا و ائتلاف ضد تروریسم و ضربه جبران ناپذیر برای شورشیان طالبان پاکستان شمرده می شود.

نویسنده افزوده که مرگ او در افغانستان هم محسوس خواهد بود. به باور نویسنده، حملاتی که به دستور او در افغانستان اجرا می شد، از خاک پاکستان رهبری و حمایت مالی می شد.

روزنامه دولتی انیس با توجه به پیامدهای کشته شدن آقای محسود نوشته که مرگ او برای تامین امنیت انتخابات افغانستان با ارزش است.

به باور نویسنده انیس، مرگ بیت الله محسود باعث گسستن پیوندهای گروه طالبان پاکستانی با گروه القاعده و طالبان افغان خواهد شد.

اصلاح دیگر روزنامه دولتی در سرمقاله خود با توجه به اهمیت شرکت گسترده مردم درانتخابات آینده افغانستان نوشته که شرکت مردم در انتخابات عنصر اصلی مشروعیت نظام آینده این کشور است.

اصلاح تاکید کرده که نهادهای مسئول باید برای بالا بردن آگاهی مردم در باره انتخابات توجه جدی کنند تا انتخابات با حضور بیشتر مردم برگزار شود.

مطالب مرتبط