'بریتانیا احتمالا تا 40 سال آینده در افغانستان نقش ایفا می کند'

Image caption ژنرال ریچاردز بار دیگر از دولت بریتانیا خواست سربازان و تجهیزات بیشتری به افغانستان اختصاص دهد

رئیس آتی ستاد ارتش بریتانیا می گوید ممکن است این کشور مجبور شود تا 40 سال آینده به افغانستان متعهد بماند و در این کشور نقش ایفاء کند.

ژنرال سر دیوید ریچاردز که از روز 28 اوت سمت ریاست ستاد ارتش بریتانیا را به عهده خواهد گرفت، در گفتگویی با روزنامه تایمز عنوان کرد نقش سربازان ارتش بریتانیا در افغانستان تغییر خواهد کرد اما فرایند "کشور-سازی" چند دهه طول خواهد کشید.

ژنرال ریچارد افزود: "امکان خروج ناتو از افغانستان وجود ندارد."

وی بین ماه مه سال 2006 تا فوریه 2007 فرماندهی نیروی بین المللی کمک به امنیت (آیساف) را به عهده داشت و 35 هزار سرباز از 37 کشور جهان را رهبری می کرد.

اظهارات ژنرال ریچاردز تنها یک روز پس از اعلام خبر کشته شدن سه سرباز بریتانیایی دیگر در شمال منطقه لشکرگاه درولایت هلمند منتشر شد.

ارتش بریتانیا به ویژه در هفته های اخیر متحمل سنگین ترین تلفات در افغانستان شده است اما رئیس آتی ستاد ارتش بریتانیا پیروزی در افغانستان را ممکن دانست.

او اظهار داشت رسیدن به هدف مورد نظر بریتانیا به "زمانی زیاد و سرمایه گذاری قابل توجه" نیازمند است و افزود :"به خاطر داشته باشیم که ما در تلاش نیستیم افغانستان را به سوئیس بدل کنیم."

ژنرال ریچاردز گفت برای گسترش ارتش ملی افغانستان و تقویت نیروی پلیس به تلاش گسترده ای نیاز است و تنها آن زمان است که بریتانیا می تواند از گستره نقش نظامی خود در افغانستان بکاهد.

از این رو او گفت بریتانیا در 30 تا 40 سال آینده برای ایفای نقش در مواردی همچون کمک به توسعه، کشور داری و اصلاح بخش امنیت، در افغانستان حضور خواهد داشت.

این فرمانده نظامی بار دیگر از دولت بریتانیا خواست سربازان و تجهیزات بیشتری به افغانستان اختصاص دهد.

گزارشگران می گویند متقاعد کردن مردم بریتانیا که از سال 2001 تا کنون با آزردگی شاهد مرگ تقریبا 200 سرباز بریتانیایی در جنگ علیه طالبان بوده اند، به ادامه حضور نیروهای بریتانیایی در افغانستان ساده نیست.

مطالب مرتبط