شورای علما: مخالفان در انتخابات شرکت کنند

فضل الهادی شینواری
Image caption آقای شینواری از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ میلادی رئیس قوه قضائیه افغانستان بود

شورای علمای افغانستان از مخالفان حکومت این کشور خواسته است که از جنگ دست بکشند و در انتخابات پیشرو شرکت کنند.

این شورا از افراد وابسته به گروه طالبان، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و شبکه جلال الدین حقانی خواسته است که در این انتخابات شرکت کنند.

شورای علمای افغانستان در حالی مخالفان حکومت را دعوت به مصالحه کرده است که آنان فعالیت های شان را گسترش داده اند.

پیشتر از این گروه طالبان، که عملاً علیه نیروهای خارجی و افغان می جنگند هشدار داده بود که مانع برگزاری انتخابات در افغانستان خواهند شد.

فضل الهادی شینواری، رئیس شورای علما در یک کنفرانس خبری در کابل همه افراد وابسته از گروه های مخالف دولت خواست که در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی شرکت کنند.

آقای شینواری خطاب به مخالفان گفت: "بیایید ای ملاها، بیایید ای حزبی ها، بیایید ای مخالفان، شما مسلمان هستید. بیایید راه صلح را به ما نشان دهید."

او افزود: "هیچ جوازی برای ریختاندن خون وجود ندارد. این درخواست از جانب ما سه هزار عالم از ۳۴ ولایت افغانستان به شما ارائه می شود و از شما می خواهیم تا این درخواست را بپذیرید."

آقای شینواری که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ میلادی رئیس قوه قضائیه افغانستان بود، همچنین از نیروهای افغان و خارجی خواست که زمینه را برای شرکت مخالفان در انتخابات هموار کنند و محافظت جان آنها را تضمین کنند.

آقای شینواری از نیروهای خارجی همچنین تقاضا کرد که از هرگونه مداخله در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان خود داری کنند.

ظرف حدود سه ماه اخیر این دومین باری است که شورای علمای افغانستان خواهان شرکت مخالفان حکومت در انتخابات می شود.

پیش از این شورای علمای افغانستان گفته بود در صورتی که مخالفان به این پیشنهاد آنها پاسخ مثبت دهند، این شورا برای آغاز گفتگوها میان دولت و مخالفان حاضر به میانجیگری خواهد شد.

دولت افغانستان و سازمان ملل نیز در گذشته بارها تلاش کرده اند از طریق جلب همکاری گروه های مخالف و تشویق آنان به شرکت در انتخابات نگرانی های امنیتی در این زمینه را کاهش دهند، اما گروه طالبان توجه کمی به این درخواست ها کرده اند.

از جانب دیگر فرهاد دریا، آوازخوان افغان در یک نشست خبری از تمام افغانها خواست که در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی که تا ده روز دیگر افغانستان برگزار می شود، شرکت کنند.

مطالب مرتبط