'ناامنی مهمترین چالش انتخابات افغانستان است'

سیما سمر
Image caption خانم سمر گفت ناامنی سفرهای انتخاباتی نامزدها، به ویژه نامزدهای زن را با مشکل مواجه کرده است

کمیسون حقوق بشر افغانستان و هیات معاونت سازمان ملل متحد، یوناما، مشکلات امنیتی را مهمترین چالش در برابر انتخابات آینده افغانستان عنوان اند.

این دومین گزارش مشترک کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و یوناما در باره روند پیکارهای انتخاباتی و آمادگی ها برای برگزاری انتخابات است.

این کمیسیون و دفتر یوناما در گزارش مشترکی گفته اند که ناامنی در برخی از مناطق این کشور حضور زنان در پیکارهای انتخاباتی را تحت الشعاع قرار داده است.

سیما سمر رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان در کنفرانس خبری مشترکی با کای آیده، فرستاده ویژه سازمان ملل در کابل گفت مشکلات امنیتی بیشتر از همه زنان افغان را از حضور در پیکارهای انتخاباتی بازداشته است.

در همین حال به گفته خانم سمر دسترسی به کمیسیون شکایات انتخاباتی هم در مناطق ناامن ناممکن شده است.

خانم سمر گفت: "ناامنی در بعضی مناطق افغانستان متاسفانه آزادی گشت و گذار را برای تمام کاندیداها مشکل ساخته و به خصوص برای زنها. "

او افزود: "به دلیل همین بی امنیتی بعضی از کارکنان کمیسیون انتخابات مجبور شده اند استعفا بدهند؛ چون نمی تواند کار خود را به طور شاید و باید انجام بدهند."

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان مدعی شد که شماری از مقام های محلی از امکانات دولتی به سود نامزدهای خاص انتخابات ریاست جمهوری، به ویژه حامد کرزی استفاده می کنند.

Image caption آقای آیده گفته است که امیدوار است جلو تخلفات انتخاباتی گرفته شود

کای آیده، فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان با تایید گفته های خانم ثمر ابراز امیدواری کرد که با انتشار این گزارش جلو تخطی ها در جریان مبارزات انتخاباتی و روز برگزاری انتخابات افغانستان گرفته شود.

آقای آیده افزود برگزاری انتخابات با چالش هایی روبرو خواهد شد، ولی با اتخاذ تدابیر شدید تلاش می شود از مشکلات جدی جلوگیری شود.

فرستاده ویژه سازمان ملل گفت: "آیا بی نظمی هایی در جریان برگزاری انتخابات بروز خواهد کرد؟ بلی. ولی اطمینان دارم و امیدوار هستم که با تدابیری که روی دست گرفته شده این تخطی ها در سطحی نگه داشته شود تا اعتبار انتخابات زیر سوال نرود."

او افزود هرچند در برخی از مناطق افغانستان جنگ جریان دارد، ولی این امر نباید مانع برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه شود.

در این گزارش هم چنان تاکید شده که باید سهولت هایی برای حضور گسترده زنان در انتخابات آتی کشور فراهم شود.

این در حالی است که مقام های امنیتی افغان و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان همواره تاکید کرده اند که برای برگزاری انتخابات در این کشور آمادگی کامل دارند. به گفته آنها، حدود سیصد هزار سرباز برای تامین امنیت انتخابات موظف شده اند.

مطالب مرتبط