ثابت: اگر رئیس جمهور شدم، فساد را ریشه کن می کنم

عبدالجبار ثابت
Image caption آقای ثابت از خزان ۱۳۸۵ تا تابستان ۱۳۸۷ دادستان کل افغانستان بود

جهاد علیه اشغالگران در افغانستان بارها اعلام شده است، اما عبدالجبار ثابت نخستین مقام افغان بود که این واژه را علیه فساد اداری و مالی در افغانستان به کار برد. او در مقام دادستان کل افغانستان دهها نفر را بازداشت کرد تا به مقام های ارشد دولتی برخورد و جهادش به پیروزی نرسید.

خبرنگار ما هارون نجفی زاده در گفتگویی از آقای ثابت پرسیده که چرا جهادش ناکام ماند؟

شما بسیار بدبینانه صحبت می کنید. می گویید که جهاد من به جایی نرسید. جهاد من چطور به جایی نرسید؟ من به هجده ولایت/استان کشور رفتم و بیش از ۳۷۰ نفر را در ولایات مختلف کشور به اتهام دست داشتن در فساد اداری تحت تعقیب عدلی و قضایی قرار دادم. به دادگاه کشاندم.

بیش از دوصد و چند نفر را هم در کابل به این اتهام به محاکمه کشاندم. دلایل ما محکم بود. من تنها در شش ماه اول سال دوم ماموریتم که احصائیه (آمار) گرفتم، تنها در شهر کابل بیش از هشصد میلیون افغانی و سه صد میلیون دلار اختلاس کشف کردم. عاملان آن را به محکمه کشاندم.

ولی زمانی که موضوع به افراد قدرتمند رسید، شما موفق نبودید. مثلا شما شهردارهای مزارشریف و هرات را می خواستید برکنار کنید، اما کار تان نتیجه ای نداد.

من با کسی مواجه می شدم که قدرتمند بود. من حکم توقیف کسی را می دادم – مثلاً شهردار هرات – مگر کسی او را باز داشت نکرد. من حکم بازداشت والی غزنی، والی خوست و بعضی مقامات عالی رتبه دیگر را هم دادم، اما من نمی توانستم خودم شخصاً کسی را بازداشت کنم. متوجه شدید؟

اما وقتی شما دادستان کل افغانستان بودید گفته بودید که رئیس جمهوری شما را حمایت می کند؟

حمایت لفظی بود. حمایت عملی نبود. هر باری که من با یک زورگو مواجه می شدم، تنها می ماندم.

یعنی شما ریشه فساد اداری و مالی را در افغانستان بسیار عمیق می دانید؟

عمیق می دانم و افزون بر آن در افغانستان اراده مبارزه با فساد اداری موجود نیست.

حالا شما با شعار مبارزه با فساد اداری و مالی وارد مبارزات انتخاباتی شده اید، چگونه می توان وعده را عملی کرد؟

من اگر رئیس جمهور شوم به هموطنان خود وعده می دهم که فساد را ریشه کن کنم.

چگونه؟

قانون را تطبیق می کنم. کسی نخواهد بود که در برابرم بیاستد و بگوید که "تو نمی توانی قانون را عملی کنی". کسی نخواهد بود به من بگوید که نمی توانم فلان شخص را باز داشت کنم.

در کنار مبارزه با فساد اداری و مالی برنامه های دیگر شما چیست. مثلا در بخش اقتصاد، امنیت و روابط خارجی چیست؟

من برنامه های وسیعی دارم. انکشاف (توسعه) اقتصادی مملکت در راس اولویت های من قرار دارد. اگر ما از نظر اقتصادی روی پای خود نایستیم، نمی توان فقر و بیکاری را از بین ببریم. تا زمانی که ما متکی به دوستان خارجی خود هستیم، تا همان زمان نمی توان فقر را از بین برد.

شما قبلا عضو حزب اسلامی گلبدین حکمتیار بودید. فکر می کنید این رابطه به کشاندن این حزب و مخالفان مسلح دولت به پای میز مذاکره کمک خواهد کرد؟

من زمانی عضو حزب اسلامی بودم، اما حالا رابطه من با حزب قطع شده و فکر نمی کنم که در داخل افغانستان هم حزب اسلامی دیگر وجود داشته باشد. من (با حزب اسلامی) چنان رابطه ای ندارم که کمک کند به کشاندن آنها به پای میز مذاکره.

اگر ضرورت باشد، رهبران مخالفان در هر جایی که باشند، من می توانم بروم و با جناب ملا محمد عمر رهبر طالبان و جناب حکمتیار رهبر حزب اسلامی بنشینم و آنها را قناعت بدهم که دوام جنگ در افغانستان به نفع مملکت نیست و به نفع ملت نیست. بیایید با هم صلح کنیم. بعد از تامین صلح می توانیم به عنوان برادر با هم زندگی کنیم.

ولی دولت حامد کرزی هم برنامه ای برای مذاکره داشته که تا حالا موفق نبوده است.

Image caption زمانی که آقای ثابت دادستان کل بود علیه فساد اعلام 'جهاد' کرد

دولت آقای کرزی در مذاکره جدی نیست. یک دور مذاکره در عربستان سعودی یا جای دیگر شروع می شود و دو سه روز بعد به پایان می رسد. بعد تا یک سال دیگر از مذاکره خبری نیست.

من اگر رئیس جمهور شوم این مذاکرات را شروع می کنم تا زمان ختم جنگ به صورت ممتد دوام خواهم داد. در کامیابی مذاکرات فرمول مشهوری وجود دارد: چیزی را بگیر و چیزی را بده.

شما از دادن چیزی و گرفتن چیزی می گویید، شرط اصلی مخالفان مسلح دولت خروج نیروهای خارجی از این کشور است.

من فکر می کنم که بتوانم آنها (مخالفان) را قانع کنم؛ اگر ما اول بین هم صلح کنیم، بعدش می توانیم به دوستان خارجی خود بگوییم که دیگر ضرورت به موجودیت شما در این جا نیست و شما بفرمایید به وطن های تان برگردید.

اما آمریکایی ها برای سر گلبدین حکمتیار ۲۵ میلیون دلار جایزه تعین کرده اند.

ما می توانیم آنها را هم قناعت بدهیم که ما بین هم می نشینیم و صلح می کنیم و مطمئنم که آمریکایی ها هم قناعت می کنند.