'دهها مرکز رای دهی در افغانستان مسدود می ماند'

پسربچه های افغان از کنار پوسترهای انتخاباتی می گذرند
Image caption پسربچه های افغان از کنار پوسترهای انتخاباتی می گذرند

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید احتمال زیاد وجود دارد که بیش از نود مرکز رای دهی در این کشور بنا به تهدیدهای امنیتی مسدود بماند.

این مراکز در ده ولسوالی در جنوب افغانستان هستند که به گفته مقام های امنیتی، نگرانی های امنیتی در آن بیش از سایر مناطق افغانستان وجود داشته است.

به گفته مقامات افغان، هم اکنون در سی و پنج ولسوالی افغانستان عملیات نظامی علیه گروه های مسلح مخالف دولت جریان دارد و گشایش مراکز رای دهی در این مناطق، دشوار است.

کمتر از دو هفته دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان باقی مانده و مسئولان کمیسیون انتخابات نگران هستند که افزایش تهدیدهای امنیتی در ولایات هلمند، قندهار، غزنی و میدان وردک، مانع از فعالیت تمامی مراکز رای دهی در این ولایات شود.

فهرست نهایی

ذکریا بارکزی، معاون دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید، انتظار می رود ارگانهای امنیتی به زودی مراکزی را که به دلیل مشکلات امنیتی برای رای دهی گشایش نخواهند یافت، مشخص کنند.

آقای بارکزی می گوید: "واضح است که در ده ولسوالی افغانستان که در آن حاکمیت دولتی وجود ندارد، احتمال زیاد می رود که مراکز رای دهی در آنجا که به 93 مرکز می رسد، مسدود بماند."

او می افزاید: "در مورد اینکه دیگر در کدام مناطق افغانستان تهدیدهای امنیتی وجود دارد، منتظر جواب ارگانهای امنیتی هستیم. تا پانزدهم آگست فهرست کامل مراکزی که در آن رای گیری صورت خواهد گرفت و مراکزی که رای گیری در آن امکان پذیر نیست، به ما خواهد رسید."

حملات مسلحانه و بمبگذاری هایی که به گروه طالبان نسبت داده می شود، در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان شدت گرفته است.

اگرچه عملیات بزرگی در ولایت هلمند در آستانه انتخابات راه اندازی شد و نظامیان آمریکایی و بریتانیایی از بیرون راندن طالبان از ولسوالی های تحت کنترول آنان خبر دادند، اما حملات و خشونت های هفته های اخیر در هلمند نشان می دهد که طالبان هنوز نفوذ خود را در این ولایت و شماری دیگر از ولایات جنوبی و شرقی افغانستان حفظ کرده اند.

نهادهای مختلف از جمله شورای علمای افغانستان، نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل و دولت افغانستان، از طالبان مصرانه درخواست کرده اند که در انتخابات شرکت کنند و مانع از برگزاری آن نشوند.

اما طالبان به این درخواستها اعتنایی نکرده و هشدار داده اند که مانع از شرکت مردم افغانستان در انتخابات خواهند شد.

مطالب مرتبط