آمریکا زنده یا مرده قاچاقبران افغان را می خواهد

مواد مخدر
Image caption افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در سطح جهان است

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز می گوید وزارت دفاع آمریکا قصد دارد پنجاه افغان را که ادعا شده است قاچاقچی مواد مخدر و مظنون به ارتباط با گروه طالبان هستند، زنده یا مرده به دام بیاندازد.

این روزنامه در شماره روز دوشنبه 10 اوت/ آگوست، خود از گزارشی نقل کرده است که توسط کمیته روابط خارجه سنای آمریکا تهیه شده و قرار است در چند روز آینده منتشر شود.

بنا به این گزارش فهرست پنتاگون در واقع بخشی از یک طرح جدید این کشور برای مسدود کردن شریان مالی طالبان است.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز برخی از متحدان ناتو در ارتباط با این سیاست تازه آمریکا ابراز نگرانی کرده اند اما دو ژنرال آمریکایی به کنگره این کشور گفته اند که این اقدام با قوانین بین المللی و قواعد نظامی تناقض ندارد.

از این اقدام که در قالب یک گزارش به کنگره آمریکا ارایه شده، به عنوان استراتژی کلیدی یاد شده است که می تواند روند دریافت پول مواد مخدر از سوی طالبان را مختل کند.

این برنامه، روش کاملا جدیدی در مبارزه آمریکا علیه مواد مخدر در افغانستان خواهد بود.

نیویورک تایمز به نقل از دو ژنرال آمریکایی مستقر در افغانستان نوشته است که نام قاچاقچیان عمده مواد مخدر که ارتباط آنان با طالبان به اثبات رسیده، در این فهرست قرار گرفته است.

قرار دادن نام این افراد در چنین فهرستی، به این معنی است که این افراد در عین موقفی قرار گرفته اند که فرماندهان گروه طالبان قرار دارند.

حدود هفت سال است که جهان علیه مواد مخدر در افغانستان مبارزه می کند و پول های هنگفتی در این راستا مصرف شده است، اما این تلاش ها، تاثیرات قابل ملاحظه ای در تولید مواد مخدر در این کشور نداشته است.

بسیاری به این باور بوده اند که آمریکا برنامه روشنی در قبال مبارزه با مواد مخدر در افغانستان ندارد.

ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان نیز در ماه مارس گفت که تلاش های آمریکا برای از بین بردن مواد مخدر در افغانستان، "غیرموثر" بوده است.

او گفت که این تلاش ها، نتوانسته تاثیری روی کاهش توانایی طالبان به دریافت پول ناشی از قاچاق مواد مخدر بر جا بگذارد.

ولایت هلمند در جنوب افغانستان که از مناطق به شدت نا آرام این کشور است، بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان به شمار می رود.

مطالب مرتبط