عبدالسلام راکتی: برای تامین عدالت اسلامی نامزد شده ام

عبدالسلام راکتی
Image caption عبدالسلام راکتی

ملا عبدالسلام راکتی فرمانده ارشد سابق طالبان از چهره های شناخته شده در فهرست بلند نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است. او که بیشتر سابقه جنگی دارد اکنون سیاست پیشه کرده و می خواهد رهبر افغانستان شود. آقای راکتی می گوید که به هدف تامین عدالت اسلامی وارد کارزار انتخاباتی شده است.

خبرنگار ما داوود قاریزاده در آغاز گفتگویی ویژه از ملا عبدالسلام راکتی پرسیده که چگونه می تواند عدالت اسلامی را در افغانستان تامین کند.

شما می دانید که افغانستان یک کشور اسلامی است. هر دولتی که براساس دستورات اسلامی عمل کند، موفق خواهد بود. من در صورت پیروزی در دولتم از کارهایی که خلاف موازین اسلامی باشد، پرهیز می کنم و به آنچه خدا و رسولش گفته عمل خواهم کرد.

آیا فکر می کنید حالا عدالت اسلامی وجود ندارد؟

به نظر من عدالت اسلامی به این دلیل وجود ندارد که در ادارات دولتی شر و فساد است، رشوت است، کارمندان دولت در قاچاق مواد مخدر دست دارند و دولتی وجود ندارد که برای تمامی اقوام و طرفها قابل قبول باشد. من نمی توانم بگویم که این حکومت غیر اسلامی است، اما این بیشتر به ضرر ما است که حکومتی به نام اسلام داشته باشیم اما عملکرد آن مخالف موازین اسلامی باشد.

شما چگونه می توانید عدالت اسلامی را پیاده کنید؟ از شیوه طالبان کار خواهید گرفت؟

من اول خودم را اصلاح می کنم. سپس همکاران نزدیکم را اصلاح می کنم و اداره ام را اصلاح می کنم. وقتی حکومت اصلاح شد مردم از آن حمایت می کنند. حکومت یک چتر است که پایه آن را مردم می سازند. وقتی که پایه را از چتر جداکنیم سقوط می کند. اگر حکومت قوی به وجود بیاید، در آن صورت است که می توانیم بگوییم عدالت تامین شده است.

برنامه شما برای تامین امنیت در افغانستان چیست؟ با توجه به این که هشت سال است تلاشها در این زمینه جریان دارد؟

اولین شرط تامین امنیت این است که افغانها با هم صلح کنند و مردم در چارچوب یک اداره کار کنند. اگر چنین شد امنیت هم به وجود می آید. ناامنی های فعلی را خود افغانها به وجود آورده اند. اگر خودمان این کار را نکنیم همین امروز امنیت تامین می شود.

شما از صلح بین افغان ها صحبت می کنید، ولی ما در یک طرف طالبان را داریم و در طرف دیگر دولت و نیروهای خارجی را.

طالبان افرادی مثل من و شما هستند. اگر من و تو باهم کنار بیاییم، کسی نمی تواند ناامنی ایجاد کند. خارجی های عضو القاعده چند نفر هستند و اگر طالبان خودمان با ما یکجا شوند، خواستهای شان را بپذیریم و با آنها روی مصالح ملی افغانستان گفتگو کنیم، امنیت تامین می شود.

می شود در این مورد بیشتر توضیح بدهید؟

مشکل فعلی بی اعتمادی بین افغانها است. حکومت آینده افغانستان به رهبری هرکسی که باشد، آقای کرزی، من یا هرکسی دیگر، باید نماینده های با صلاحیت تعیین کند تا با نمایندگان با صلاحیت مخالفین - طالبان یا حزب اسلامی- و در حضور یک میانجی قوی رو در رو بنشینند و روی مسائلی که به نفع افغانستان، اسلام و این خاک است، گفتگو کنند. به این ترتیب مشکلات حل خواهد شد.

ولی شرط اصلی مخالفین خروج نیرو های خارجی از افغانستان است. برخورد شما با خارجی ها در صورت پیروزی در انتخابات چگونه خواهد بود؟

تا زمانی که صلح و امنیت در افغانستان تامین نشده و دو طرف خودشان را به گفتگو متعهد ندانند، خروج نیروهای خارجی به ضرر افغانها است. اگر همین امروز نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند، حالا اگر روزانه بیست نفر در کشور کشته می شوند، شمار آن به صد نفر می رسد. چون در آن صورت ولایت با ولایت، قوم با قوم و منطقه با منطقه درگیر می شوند. اول ما باهمدیگر باید گفتگو کنیم، بعد اگر خارجی ها بیرون بروند خیلی خوب خواهد شد.

شما در گذشته یکی از فرماندهان ارشد طالبان بودید – با توجه به محدودیت هایی که زنان در دوره طالبان داشتند، برنامه شما برای بهبود وضعیت زنان چیست؟

زن هم باید تحصیل کند، مرد هم. جایی که زنها می توانند کار کنند، باید کار کنند، اما در جایی که آنها نمی توانند کار کنند، مانند ارگانهای دفاعی و اجرایی نباید کار کنند.

در هشت سال گذشته زنان از آزادی هایی برخوردار شده اند، اگر شما در انتخابات پیروز شوید، این آزادی ها را محدود می کنید یا می گذارید ادامه پیدا کند؟

اسلام هرقدر که به زنان اجازه داده، تا جایی که اجازه داده زنها صورت شان را باز بگذارند، می توانند این کار را بکنند. اما جایی را که اسلام گفته بپوشانند، باید پوشیده باشد. کاری را که شریعت برای زنها جایز دانسته می توانند انجام دهند. ما نمی توانیم از چارچوب شریعت بیرون برویم. ما از شریعت بالاتر نیستیم.

از نظر شما آزادیی که فعلا زنان افغان دارند در چارچوپ شریعت است؟

تاجایی که من در کابل و تلویزیونها می بینم، شماری از زنها در چارچوب شریعت حرکت می کنند و شماری هم از چارچوب شریعت بیرون رفته اند.

طالبان با ایران مشکل داشتند، با پاکستان دوست بودند و با دیگر کشور های همسایه افغانستان رابطه چندان خوبی نداشتند؛ در صورتی که پیروز شوید با همسایه ها چگونه رابطه ای خواهید داشت؟

کسانی هستند که می گویند ایران، روسیه و پاکستان در امور داخلی افغانستان مداخله می کنند. ما باید به مداخله آنها پایان دهیم. به آنها بگوییم که دیگر در امور داخلی ما دخالت نکنند. ما هم نباید در امور داخلی آنها مداخله کنیم. آنها خانه خودشان را آباد کنند، ماهم خانه خودمان را.

آیا می توانید مثالی از این دخالت ها بدهید؟

روس ها خیلی در امور داخلی ما مداخله کرده اند. تمام بدبختی ها و دربدری های مردم افغانستان، مهاجرت افغان ها به سراسر دنیا و جنگ های داخلی که صورت گرفت همه از دست روس ها است. من هشتاد درصد مشکلات، بی نظمی و فساد در ادارات دولتی را توسط دست نشانده های روسیه می دانم.

در مورد ایران و پاکستان چه؟

ایران و پاکستان هنوز هم دخالت می کنند. آن ها نباید این کار را بکنند. چون همه ما کشورهای اسلامی هستیم. مسلمان باید با مسلمان دیگر کمک کند، ضرر نرساند. این کار آنها ضربه زدن به ما است و من از آنها می خواهم که چنین حرکاتی را متوقف کنند تا خدای نکرده کار به جنگ نکشد. پیش از این که کار به جنگ بکشد آن ها باید حرکاتی را که به ضرر ماست، پایان دهند.

مطالب مرتبط