چهار سرباز ناتو و چهار غیرنظامی افغان کشته شدند

زن افغان و سرباز ناتو
Image caption افزایش حملات شورشیان به نگرانی های مردم در باره امنیت انتخابات دامن زده است

بر اساس گزارشها، چهار سرباز سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، و چهار غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند.

ناتو با انتشار دو خبرنامه جداگانه در این مورد گفته است که سه سرباز تحت امر این سازمان در سه حادثه جداگانه ناشی از "آتش دشمن" در جنوب افغانستان کشته شدند.

براساس این خبرنامه ها، یکی از این سربازان در نتیجه زخمی که در حادثه ای در هشتم آگوست برداشته بود جان داد و سرباز دوم روز نهم و سرباز سوم در دهم آگوست کشته شد.

یک سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان تائید کرده است که این سربازان آمریکایی بوده اند.

ناتو همچنین گفته است که سرباز چهارم این سازمان که هویت او هنوز مشخص نشده، در پی حمله شورشیان در شرق افغانستان کشته شد.

در خبرنامه ناتو آمده است که این سرباز زمانی کشته شد که یک واحد گشت مشترک سربازان ناتو و افغان روز گذشته هدف تیراندازی شورشیان قرار گرفت.

پیشتر از این هم روز جمعه، ۱۶ اسد/مرداد، سازمان ناتو در افغانستان اعلام کرده که هفت سرباز این سازمان در دو انفجار جداگانه در غرب و جنوب این کشور کشته شدند.

ماه جولای گذشته خونین ترین ماه برای نیروهای بین المللی در افغانستان خوانده شده است.

تلفات غیرنظامیان

از سوی دیگر وزارت داخله/کشور افغانستان گفته است که در پی انفجار یک بمب و تیراندازی شورشیان در جنوب و شرق این کشور شش غیرنظامی کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند.

بر اساس خبرنامه ای که این وزارت منتشر کرده، دو خودرو غیرنظامی در ولسوالی/فرمانداری ژیری قندهار در جنوب افغانستان هدف انفجار این بمب قرار گرفت.

بر اساس این خبرنامه، چهار غیرنظامی کشته و ۱۶ سرنشین دیگر این خودروها زخمی شدند.

همچنین در این خبرنامه آمده است که یک راننده کامیون در ولایت پکتیا، در شرق افغانستان در پی تیراندازی مخالفان کشته شد.

بر اساس این خبرنامه، در پی حمله شورشیان به یک شرکت راهسازی در ولسوالی قره باغ ولایت غزنی، در جنوب افغانستان، یکی از ساکنان این ولسوالی کشته شد.

اخیراً با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در افغانستان حملات شورشیان علیه نیروهای بین المللی و افغان افزایش یافته است.

مخالفان مسلح دولت این کشور این انتخابات را تحریم کرده و گفته اند که مانع برگزاری این انتخابات خواهند شد.

روز گذشته شماری از افراد وابسته به گروه طالبان به چند ساختمان دولتی در شهر پل علم، مرکز ولایت لوگر به گونه گروهی حمله کردند و بر اثر آن دست کم پنج مامور پلیس کشته و ۲۶ تن دیگر زخمی شدند.

اگر چه مقامهای امنیتی افغان و نیروهای بین المللی گفته اند که امنیت انتخابات را تامین خواهند کرد، اما وقوع این گونه حوادث به نگرانی های مردم در باره امنیت انتخابات دامن می زند.

مطالب مرتبط